Bilsyn anno 2012: Synsrapport på syv minutter
Privat synsvirksomhed "kontrollerer" fjorten år gammel bil på rekordtid. Foruroligende, mener AUTIG.
- Et eksempel er en fjorten år gammel Mitsubishi, der slap gennem det periodiske syn på syv minutter. Der var ganske vist to inspektører på opgaven, hvoraf den ene tog sig af papirarbejde og betaling, men det siger sig selv, at syn af et ældre køretøj med over en kvart million kilometer på tælleren ikke kan foregå på ganske få minutter, siger direktør Frank R. Hansen fra AUTIG.
Brancheforeningen mener, at kvaliteten af den periodiske kontrol er faldet siden privatiseringen i 2005 og, at der nu rejser sig flere spørgsmål om det sparsomme udstyr i synshallerne og om Trafikstyrelsens synsvejledning har fulgt med tiden.
- Konkurrencen presser synsvirksomhederne og reglerne er utilstrækkelige til at sikre en vedligeholdelsesstandard for bilparken, der tilgodeser både miljø og trafiksikkerhed, siger AUTIG-direktøren, som nu håber på, at nye regler, der er på vej fra EU, vil få Trafikstyrelsen til at igangsætte en gennemgribende revision af synsvejledningen, så den bliver mindre baseret på tilfældige skøn.
Graver i sagen
- I AUTIG har vi noteret os, at den adm. direktør for Applus Bilsyn i Motor-magasinet den 13. august klart udtrykker enighed i behovet for en opstramning, så vi undgår biler på de danske veje, der ikke burde have været godkendt ved syn, siger Frank R. Hansen.
Siden privatiseringen i 2005 er der konstateret et markant fald i forbruget af visse reservedele, der typisk udskiftes i forbindelse med syn af køretøjer, og det forhold har fået AUTIG til at grave i sagen.