23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Bilbranchen skifter atter direktør

René Tønder Nielsen trækker sig med udgangen af august efter halvandet år på posten.

René Tønder Nielsen har den 24. maj meddelt Bilbranchens bestyrelse og DI, at han ønsker at stoppe som branchedirektør for Bilbranchen ultimo august.

Bilbranchen og DI vil således bruge de næste tre måneder til at finde en afløser for René.

Efter sin fratræden til september, starter René Tønder Nielsen sin egen virksomhed, udvikling a/s, op igen og vil derudover fokusere på bestyrelsesarbejde inden for bilbranchen.

- Jeg har været meget glad for at arbejde i DI og i Bilbranchen, men jeg må konstatere at det ikke på tilfredsstillende vis har kunnet lade sig gøre, at kombinere et privatliv i Jylland og et krævende arbejdsliv i København. Det er ærgerligt, men sådan er det. Nu er det fortsat fuld fart frem for Bilbranchen de næste tre måneder, og så går jeg i gang med min egen virksomhed igen. Jeg glæder mig til begge dele, udtaler han ifølge Bilbranchens hjemmeside.

Bilbranchen og DI forventer i øvrigt også i fremtiden at gøre brug af hans erfaring og ekspertise inden for branchen, men nu som kunde i stedet for som arbejdsgiver.

Efter at Bilbranchen under Dansk Industri havde stået uden direktør i et halvt år tiltrådte den nu 45-årige bilbranchemand, René Tønder Nielsen, sin nuværende direktørstilling per 1. december 2010.

I øvrigt holder Bilbranchen generalforsamling og årsdag på onsdag den 30. maj på Comwell Kellers Park i Vejle.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125|instance-web04