23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Suzuki Alto nr. 1 million solgt i Danmark

Annonce

Suzukis bilfabrik i Indien har rundet én million eksporterede Alto modeller til 125 lande på verdensplan. Lige før sommerferien fik Suzuki Bilimport Danmark besked på, at jubilæumsbilen var trillet ud fra fabrikken, og at der stod Danmark på leveringsadressen. Forsynet med skilt og udsmykning stod Alto’en klar blandt 2200 andre Suzuki’er på vej mod Europa.

Annonce

Bilen landede i Københavns havn sidst i juni måned, og nu har bilen – en postkasserød GLX model - fundet sin danske ejer i Odense. Her fik Lisbeth Hartmann i starten af oktober nemlig overrakt sin nye bil, sammen med et par jubilæumsgaver fra den lokale Suzuki forhandler.

Annonce

Siden 1996 er Alto solgt i cirka 22.000 eksemplarer i Danmark, og den nuværende model med fem døre, ESP og seks airbags som standard koster fra 84.990 kroner.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109|