Kongen af Le Mans elsker mekanikere
Mens Nordjylland stod på den anden ende under kronprinseparrets besøg gav Kongen af Le Mans, Tom Kristensen, et åndeløst foredrag om sin motorsports-karriere hos AUC i Frederikshavn.
- Tuv-tuv-tuv gearene lægges hurtigt ind, og pulsen stiger i mørket inden næste sving. Det er nu, jeg skal stole på, at Thomas Tommeltot og de andre har gjort deres arbejde godt nok, lød det fra nu 44-årige Tom K Kongen af Le Mans med otte sejre i den trådløse mikrofon.
Han løb via en række film-sekvenser gennem sin glorværdige karriere, siden han som ung teenager fandt sin identitet på gokart-banen i Mou, godt hjulpet af sin far på Shell-tanken på Ålborgvej i Hobro. Den dengang lyslokkede knøs har aldrig deltaget i en løbsserie uden at vinde mindst et løb. Men manglende sponsorkroner var paradoksalt nok tæt på at medføre, at han var blevet bankmand.
Et tysk sæde i Formel 3 i 1991, og et vundet tysk mesterskab, blev startskuddet til karrieren, der senere bragte ham til Toyota i Japan.
- Her lærte jeg især respekt for andres arbejde, ydmyghed og ærlighed, som jeg stadig har stor gavn af, sagde Tom Kristensen. Han fortalte, at han stadig har sommerfugle i maven før hvert løb en nødvendighed for at holde sig skarp. Citat Mario Andretti: Hvis alt er under kontrol, er du ikke hurtig nok!...
Fortjent bremsepedal
Tilbage i Europa hos Audi Sport Team Joest satte han sig ydmyg i det nye sæde, og bad chefmekanikeren rykke bremsepedalen lidt frem, men fik beskeden: "Der schnellste bestimmt!" - den hurtigste bestemmer. Med en banerekord og som debutvinder fik han sin pedal rykket frem efter løbet.
- Man skal definere sin drøm og skabe sine egne chancer og højdepunkter med delmål, ligesom jeg har gjort det fra min tid som klubmester i Mou. Et delmål kan være kun at køre en Audi R18 en time om dagen, fordi du sammen med ingeniører og mekanikere skal have udviklet bilen for at få bremsevarmen ned. Audis organisation er dejlig flad, men det er vigtigt at dele information, når man er 75 mand i et testteam. Her er regler og roller, og alle mekanikere er fordelt på opgaver efter hver deres kompetencer. Det er vigtigt at være ærlig og disciplineret. Samt at give sit selvværd videre og blive ved mekanikerne i stedet for at sove, for det er dem, der kender alle decimaler. Respekten for hinandens arbejde går begge veje, sagde Tom K.
Fem fede fingre
Engang fik han besked om at køre direkte i garage, fordi mekanikerne forudså problemer med 4. gear det opstod, som forudset, lige ud for pitten. Skiftet tog fem minutter og 25 sekunder.
Især er Tom Kristensen begejstret for gearboksmekaniker Michel Picard, der fandt på signaltegnet med fem udstrakte fingre de fem Per for blandt andet perfektion og performance. Når man får denne "highfive", er man PÅ!
Og på var Tom Kristensen med fuld speed på stemmebåndet to timer hos AUC i Frederikshavn denne aften, der blev et uforglemmeligt minde for de mange mekanikere i det nordjyske.