23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Forår betyder mc-skader

De fleste motorcykelulykker sker i forårsmånederne.

Når cirka 4000 motorcykler på torsdag ruller mod Bakken, markerer det forår og start på motorcykelsæsonen. Men for en del motorcyklister ender sæsonstarten med at være knap så sjov. Det er nemlig i den første del af sæsonen, at der sker flest uheld, viser tal fra Forsikring & Pension.

Sidste år skete der 1363 kaskoskader i andet kvartal, det vil sige i den første del af højsæsonen. Kvartalet efter faldt antallet af skader med 22 procent.

Dyre sommerskader

Højsæsonen er tiden for de dyreste skader. Forsikringsselskaberne udbetalte sidste år cirka 21.000 kroner i erstatning per anmeldelse i sommerhalvåret, mens den gennemsnitlige udbetaling i 1. og 4. kvartal var på cirka 16.000 kroner.

- Det tyder på, at der sker større uheld i sommerhalvåret, måske fordi hastigheden er sat i vejret med flere totalskader til følge. Når erstatningerne er større, kan det også skyldes, at det er i højsæsonen, de dyrere motorcykler bliver taget frem, siger Riccardo Krogh Pescatori fra Forsikringsoplysningen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.14|instance-web04