DET MEST HYPEDE kinesiske bilmærke er på vej mod Danmark og resten af Europa. Xiaomi er formentlig det kinesiske bilmærke, som flest europæiske konkurrenter frygter – og som flest af de store danske forhandlerkæder gerne vil have ind i deres showrooms.
Annonce
FOR XIAOMI KOMMER med noget, som mange af de kinesiske bilmærker, der har forsøgt sig i Europa, har manglet. Volumen, brandkendskab og dokumenteret efterspørgsel.
XIAOMI LANCEREDE SIN første bil, SU7, i Kina i marts 2024. På 27 minutter kom der omkring 50.000 bestillinger. I dag har producenten passeret 800.000 leverede biler. Det er respektindgydende tal.
XIAOMI ER OPRINDELIGT elektronikproducent og har gjort det, som Apple trods årelange ambitioner aldrig formåede: Nemlig at bygge en bil. Samtidig ser er ud til, at Xiaomi har lært disciplinen på rekordtid.
SOFTWARE OG INTEGRATION mellem produkter er allerede en central del af Xiaomis forretning. Millioner af europæere kender allerede mærket fra smartphones, smartwatches, tv og anden elektronik. Derfor starter mærket ikke fra nul, når det ruller ind i Europa.
DET GJORDE FLERE af de kinesiske bilmærker, der har haft svært ved at få fodfæste. Nio er et godt eksempel på, at gode biler og store ambitioner ikke er nok, hvis strategien ikke rammer markedet.
XIAOMI HAR HENTET danske Jens Olsen, der kommer med en succesfuld lancering af Xpeng i Danmark og andre europæiske markeder i bagagen. Næste spørgsmål er, hvem der skal sælge bilerne?
DET KINESISKE MÆRKE vil være oplagt for den type forhandlere, der allerede har kastet sig over f.eks. Xpeng, Zeekr og Polestar. Mærker der har taget kampen op med de etablerede premium-mærker. Blandt andet ved at være markant billigere.
DERFOR HAR JENS OLSENS telefon formentlig også kimet uafladeligt, siden hans nye stilling blev offentliggjort. For der bliver kamp om at få lov til at sælge Xiaomi i Danmark.
Derfor har Jens Olsens telefon formentlig også kimet uafladeligt, siden hans nye stilling blev offentliggjort
