23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Ikonisk Ford-model udgår

Efter mere end 25 år på markedet stopper produktionen af Ford Focus. Bilproducenten flytter nu fokus mod elbiler som Capri og Explorer, mens de fossile modeller udfases i Danmark.

Den ikoniske Ford Focus går ud af produktion, fordi bilproducenten i stedet satser på elbilerne Ford Capri og Explorer. Det skriver Auto Express.

Produktionsstoppet gælder hele Europa, og Focus vil ikke længere trille ad samlebåndet på fabrikken i Saarlouis i Tyskland.

- Salget af biler med fossilt brændstof er kraftigt nedadgående på europæisk plan, og endnu mere i Danmark. Da Focus kun fås med benzin og diesel, har man vurderet at salgspotentialet bliver mindre og mindre, fortæller Lene Dahlquist, presseansvarlige for Ford Danmark. 

BREAKING
{{ article.headline }}
0.093|instance-web03