Mekanikerne holdt branchefest i Viborg: Ræs, hygge og fadøl hos autogrossisterne
Burgere, pølser, fadøl og racerløb ad libitum. Det lyder som opskriften på en rigtig god weekend for de fleste mekanikere. Og at dømme efter stemningen til Classic Race Viborg, var det bestemt også tilfældet denne weekend, hvor det klassiske racerløb blev afholdt for første gang.
De tre store autogrossister, FTZ, au2parts og AD Danmark havde inviteret flere tusinde af deres kunder til klassisk race. Akkurat som det er tilfældet til Copenhagen Classic Grand Prix, så har de store grossister hvert deres område, hvor værkstedsejere, mekanikere, lærlinge og familie kan komme og hygge sig.
Størst fremmøde hos FTZ
I "det blå hjørne" hos FTZ, var der stor opbakning til dagen, hvor FTZ fredag og lørdag bød på burgere, pølser og fadøl ad libitum. Det er et arrangement, hvor FTZ giver den fuld gas.
- Som markedsleder er vi forpligtet til, at vi får Classic Race Viborg til at blive til en succes, siger adm. direktør i FTZ, Michael Gadegaard. Han glæder sig særligt over, at mange enten har taget deres familie med eller har gjort det til en firmatur at tage til race i Viborg. Og så glæder han sig over, at FTZ fortsat kan tiltrække virkelig mange kunder til sådan et event.
Med løbet i det jyske oplever Michael Gadegaard, at det naturligt nok er nogle andre værkstedsejere, der dukker op, end det er i København.
- Det er dobbelt så godt med to løb. For vi kan her i Viborg se, at der kommer mange fra Jylland og Fyn, mens der til CHGP i København kommer mange fra Sjælland.
Det er dobbelt så godt med to løb. For vi kan her i Viborg se, at der kommer mange fra Jylland og Fyn, mens der til CHGP i København kommer mange fra Sjælland Michael Gadegaard, adm. direktør for FTZ
au2parts var med fra starten
Hos au2parts har man også bakket op om projetet i Viborg helt fra starten. For au2parts ønsker at bakke op om de fællesskaber, der er i og omkring branchen. Og så passer det godt ind i au2parts tanker om at være tæt på kunderne.
- Vi var også med Århus og vi er med i København. Vi vil gerne støtte op om de fællesskaber der er relateret til autobranchen, siger Asger Poulsen, som mener, at det er helt afgørende for arrangementer som Classic Race Viborg og Copenhagen Historic Grand Prix, at de har opbakning fra autobranchen. Ellers ville der ikke være den samme økonomi til at løfte arrangementerne.
Autogrossisten har haft en tæt sparring med arrangørerne af Classic Race Viborg. Her har au2parts kunnet dele ud af mange års erfaring med store events i form af racerløb og messer.
- Der skal være en plan for, hvordan man får mere fadøl ind på pladsen og hvordan man får tømt toiletterne, forklarer direktøren om den omfattende logistik, der ligger bag arrangementet. For når først racerløbet begynder, så får man ikke sådan lige en ølvogn forbi.
Asger Poulsen sætter pris på, at der med byløbet i Viborg er en god mulighed for, at møde kunderne på en anden måde end i det daglige.
- Vi får talt om nogle andre ting, sådan en dag her. Det er også vores indtryk, at vores kunderne også nyder at netværke med hinanden, forklarer Asger Poulsen, som har stor ros til folkene bag Classic Race Viborg og som er lykkedes med at stable det her på benene.
AD Danmark skruer op
Hos AD Danmark er det tydeligt, at der år for år bliver skruet op for engagementet i event som CHGP og nu også Classic Race Viborg. Hvor autogrossisten for to år siden havde relativt få gæster i en have-pavillion, som godt kunne være købt i søsterbutikken Thansen, så er det nu en helt anden skala AD Danmark arbejder med.
- Vi har alle vores sælgere og indkøbsfolk med. Der er god stemning og vi lærer kunderne at kende på en anden måde, siger adm. direktør hos AD Danmark, Nikolaj Jacobsen, som også selv får mulighed for at hilse på en mange kunder, som det ville være umuligt at nå at hilse på i hverdagen.
- Vi har inviteret 600 kunder. Og vi regner faktisk med, at omkring 1.000 kunder kommer forbi i løbet af de to dage, fortæller adm. direktør i AD Danmark, Nikolaj Jacobsen, som oplever, at flere af kunderne kigger forbi hos flere af de konkurrerende autogrossister.
AD Danmarks direktør er imponeret over det høje niveau, som Classic Race Viborg har allerede første år.
- Det er et super godt arrangement. Vi er meget tilfredse, lyder det fra direktøren.