23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Nu går Motorstyrelsen målrettet efter MC-branchen

Motorstyrelsen har iværksat en række nye initiativer rettet mod forhandlere og importører af motorcykler for at forebygge unddragelse af afgifter. Efterreguleringer for mere end 60 millioner kroner er blevet udsendt til branchen som en del af initiativet.

Motorstyrelsen har intensiveret jagten på brodne kar i MC-branchen efter DR Kontant og dagbladet Børsen sidste år kunne afsløre, at motorcykelforhandlere og -importører i årevis har indberettet kunstigt lave priser på motorcykler og dermed betalt alt for lidt i registreringsafgift.

Det har foreløbigt resulteret i at forhandlere har fået efterreguleret deres indberetninger for mere end 60 millioner kroner. Det skriver Motorstyrelsen i en pressemeddelelse.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.074