23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Råt for usødet: Skæv gambling-regel rammer leasing

Mange leasing-virksomheder bliver begrænset i deres markedsføring, selv om ny regel sigter efter at ramme spillefirmaer. Det giver ingen mening, mener direktøren for Finans & Leasing, Christian Brandt.

Det er for nyligt kommet frem, at Skatteministeren og flere af Folketingets partier vil reducere spillefirmaernes mulighed for at reklamere for deres produkter i forbindelse med sportsbegivenheder for at komme problemerne med overdreven gambling til livs.

Om der skal strammes op på reguleringen af spillebranchen vil Finans & Leasing ikke blande sig i. Men vi er trætte af, at problemer på spilleområdet har ført til begrænsninger i adgangen til at markedsføre leasingaftaler. To ting der ellers intet har med hinanden at gøre.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.14