23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Brancheanalyse: Autobranchen omsætter mere - men tjener mindre

Omsætning og indtjening kører hver sin vej: Autobranchen har været ramt af flere udfordringer i det seneste regnskabsår, som især har kostet på bundlinjerne, men fremtiden ser lysere ud

Inflation, flaskehalse og faldende forbrugertillid prægede autobranchens seneste regnskaber og ledte til en knækket indtjeningskurve for Top-virksomhederne. Samtidig steg omsætningen men tempoet aftog betydeligt. Heldigvis ser udsigterne for 2023 mere lovende ud.

Motor-magasinets årlige analyse af de 227 mest toneangivne virksomheder i autobranchens regnskaber, viser at Top-virksomhederne samlet tjente 3 pct. mindre i det seneste regnskabsår sammenlignet med året forinden, på trods af at omsætningen voksede med 3 pct.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.111