23948sdkhjf
Del siden
Annonce

Online booking en overraskende succes

Bilkunder er vilde med at booke tider til værkstedet hjemmefra. Med ny smart service ryger bookingerne direkte i værkstedskalenderens ledige tider, og det sparer både tid og bøvl.

Bilkunderne vil have det let, når der skal bookes tid på værkstedet. Mange bilforhandlere og værksteder har derfor systemer, hvor kunderne kan booke tider direkte fra websider eller skrive mails for at booke tider. Men det rigtigt smarte system, som virkelig sparer tid og bøvl for både kunder og værkstedet hedder Service Online, som Biltorvet A/S kan levere en webløsning til. Her bookes der nemlig direkte i værkstedskalenderen.

Systemet bliver benyttet flittigt af kunderne, lyder det fra flere bilbutikker – heriblandt hos Andersen Biler, hvor de har kørt med Service Online i lidt over et år. Lige over 6800 bookinger er der kørt igennem og lige nu ligger snittet på ca. 140 bookinger om ugen. Det svarer til, at 14 procent af værkstedskunderne bruger Service Online.

OVERRASKET
”Vi er overrasket over, hvor mange som rent faktisk bruger systemet, taget i betragtning af, at vi ikke rigtigt har gjort reklame for det.” siger udviklingschef Michael Christesen hos Andersen Biler.

Der bliver dog gjort lidt opmærksom på det. Der sendes servicebreve ud og bilhuset vil fremover lægge brochurer i salgsbilerne.

”Vores konverteringsrater på de servicebreve, vi sender ud på mail er meget høje. Det ligger på ca. 10 procent og det syntes vi er meget godt,” oplyser Michael Christesen og kommer selv med en forklaring på hvorfor.

”Kunderne vil bestille, når det behager dem. Man gider ikke ringe ind i åbningstiden, men kan sidde derhjemme en søndag aften og booke, når man har tid. Med dette system er man også sikret, at der rent faktisk er tid. Samtidigt sparer det os for en del administrationstid,” siger han.

SLIPPER FOR AT JONGLERE
Det kan lade sig gøre fordi websiden henter data fra firmaets interne kalendersystem og CRM-systemet, hvor biler og kunder bliver oprettet – kunden opretter altså sig selv i systemerne direkte fra websiden.

Det sikrer at kundens ønske om en tid opfyldes og at bookingen optræder med det samme i kalenderen. På denne måde slipper værkføreren for at jonglere med at koordinere kundeønsker med en fyldt kalender. Samtidig slipper værkføreren også for at oprette nye kunder og biler, da kunden selv har oprettet sig.

Kunderne altså med det samme se præcis, hvornår bilen bliver lavet, hvad det koster og hvor lang tid det tager.

 

Fakta om Service Online:
Webbaseret bookingsystem, der kan skræddersys til at indeholde de services man vil. Systemet kan både sættes op på importørens web og hos individuelle forhandlere.

Auto IT
Skagensgade 1
2630 Taastrup
Høje-Taastrup Kommune
Danmark
CVR nummer: DK34576289

Send til en kollega

0.048