23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Tyndere og tyndere olier – bilproducenternes paradoks

Myndighederne vil have stoppet bilproducenternes tynde olie som FirstFill, der skyldes ønsket om at nå miljømål på bekostning af driftsikkerhed i bilerne.

En 0w-20 olie i bilerne er nu helt normalt, nogle er nu kommet ned på 0w-16, og de første japanske biler med 0w-8 er på gaden. Men er det godt eller skidt for miljøet og bilejerne?

Nye biler miljøtestes som regel med 0w-20 olie eller tyndere – og det er også såkaldt ’FirstFill’ fra fabrikken. Men samtidig tillader bilproducenten måske en alternativ 0w-30 olie til service – og det giver ifølge den danske oliespecialist Vantage Lubricants god mening. For den tykkere olie vil alt andet lige øge driftssikkerheden, specielt når motoren bliver lidt slidt.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.171