23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Fortsat intet bilsyn i Grønland

Busser, taxier og biler i det hele taget kører rundt i Grønland uden at blive synet. Nu gøres et fornyet forsøg på at få bilsyn til Grønland. Hidtil har flere grønlandske værksteder vendt ryggen til ideen.

Grønland har ikke haft regelmæssigt bilsyn siden 1999. Det er en problematik, som nu som står øverst på den transportpolitiske liste hos folketingsmedlem Aaja Chemnitz Larsen (IA).

- Jeg har kæmpet for at få bilsyn til Grønland i syv år. Det er håbløst, at der ikke sker noget. Det handler om sikkerhed for grønlandske borgere. Det må man finde en pragmatisk løsning på. Danmark har ansvaret, og derfor er Danmark nødt til at følge det til dørs og sikre, at der kommer bilsyn i Grønland, siger Aaja Chemnitz Larsen, der er folketingsmedlem valgt for partiet IA.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.11