23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Nu kommer corona-fyringerne

Regeringens hjælpepakker og forslag til at lette likviditets-problemerne til trods – fyringer i autobranchen er en realitet, viser en rundspørge blandt en række af branchens førende firmaer. Men uanset hvor tungt det måtte se ud lige nu, er der et lys for enden af corona-tunnelen. Her er giver vi øjeblikkets status og ridser fremtidens muligheder op.

CORONA Importøren Interdan har sendt omkring 50 medarbejdere midlertidigt hjem på fuld løn, Semler har indtil nu hverken sendt hjem eller fyret i firmaets importdel, mens der er sket fyringer i andre dele af den store koncern.

Ejner Hessel har afskediget 35, mens de første fyringer har fundet sted blandt værkstederne i au2parts værksteder, ligesom det tilsvarende er sket blandt landets brugtvognsforhandlere - hvor mange ønsker hverken au2parts eller DBFU at oplyse.

Så hjemsendelser og fyringer er i gang, viser en rundspørge, vi har foretaget blandt en række af branchens væsentlige firmaer, blandt dem altså importørerne Interdan og Semler, forhandlerne Ejner Hessel og værkstedskæder under au2parts.

50 hos Interdan sendt hjem
- Vi gennemfører en række tiltag med henblik på at få vores medarbejdere og virksomheden bedst muligt igennem denne situation - og i forbindelse med dette har vi valgt at gøre brug af den trepartsaftale, der er indgået. Det betyder, at vi har sendt cirka 50 medarbejdere midlertidigt hjem med løn fra den 26. marts til forventeligt den 30. april, men der er ikke foretaget afskedigelser.

Sådan oplyser Kenneth Hansen, CEO i Interdan Bil A/S, der importere blandt andre bilmærker Peugeot, Citroën og Opel.

Kenneth Hansen oplyser videre, at der ikke er forekommet nedlukninger.

Hvordan vurderer du udsigterne for den næste måned?

- Det er utroligt svært at spå om, hvad den næste måned, endsige de næste uger, vil bringe, svarer Kenneth Hansen. Vi følger situationen tæt og agerer efter omstændighederne. Vi har fokus på vores medarbejderes sikkerhed samtidig med, at vi har et ansvar for at hjælpe og rådgive vores forhandlere.

Semler: Endnu ingen fyringer
Situationen hos den anden store bilimportør, Semler Mobility, er endnu ingen hjemsendelser eller fyringer. Adm. direktør Ulrik Drejsig forklarer:

- Sigtbarheden er pt. kørt både på grund af lukkede fabrikker og på grund af det delvist nedlukkede Danmark. Det store spørgsmål er, hvor længe det varer. Men vi har altså endnu ikke sent noget hjem, og vi har ikke umiddelbare planer om hverken hjemsendelser eller fyringer.

- Men vi har mærket et markant fald i aktivitet hos forhandlerne, supplerer direktøren. Og den vil have effekt på de måneder, der ligger foran os. Til gengæld oplever vi god aktivitet på vores forhandleres værksteder. Det virker som om, at nogle danskere bruger disse dage til at få serviceret deres bil.

Såvidt i importdelen Semler Mobility. Andre steder i den samlede koncern er der dog sket fyringer. Det bekræfter koncerndirektør Jens Bjerrisgaard i en artikel med Dagbladet Børsen.

- Vi har sagt farvel til en del mennesker, men vi prøver at få flest muligt med over på den side. Koncerndirektøren ønsker ikke at oplyse hvor mange medarbejdere, det drejer sig om.

TIlpasning hos Ejner Hessel
Blandt store forhandlere og tilknyttede værksteder i Danmark er Ejner Hessel A/S. Her er indtil nu fyret i alt 35 medarbejdere. Adm. direktør Bjarne Hessel oplyser:

- Vi har måtte foretage i alt 35 afskedigelser og sendt cirka 250 hjem på lønkompensation ud af en samlet medarbejderstab på i alt cirka 1300 medarbejdere, forklarer direktøren. Salget er gået tilbage, selv om vi i denne måned har haft nok at gøre med at levere biler. Men der er jo en dark horse - hvor længe kan fabrikkerne bliver ved at levere.

- På værkstederne har der været næsten normale tilstande blandt professionelle biler og varevogne. Og den sidste uge har der været rigeligt på personvognsværkstederne - det er som om, folk skal have ordnet bilen inden påske.

Dele og brugtvogne
De to store grossister, CAC (au2parts) og FTZ melder om omsætningsnedgang og enkelte fyringer:

- Ja, vi har værksteder, der har fyret og nogle der er gået på fordeling. Men her hos os i CAC/au2part, der er ikke foretaget fyringer. Blandt det administrative personale arbejder stort set alle hjemmefra eller på regningens pakkeløsning. Det samme gør sig gældende for konceptkonsulenterne. .

Det oplyser René Lang, der er kædechef hos au2parts med blandt andre Teknicar og AutoPartner. Om værkstederne oplyser Lang, at kæderne har oplevet en værkstedslukning, men pt. ingen konkurser. Kædechefen bekræfter, at der er nedgang i omsætningen, om størrelsen oplyser han "et sted mellem 15 og 30 procent."

- Der er ikke sket hjemsendelser eller afskedigelser hos os her på kædekontoret, men flere af vores værksteder har taget deres lokale forbehold. Til gengæld er der ikke sket hverken værkstedsnedlukninger eller konkurser. Det oplyser Tommy Stuckert, der er kædechef for FTZ’s AutoMester.

Om antallet af afskedigelser blandt landets brugtvognsforhandlere oplyser Karl-Ove Pedersen, direktør i DBFU, Dansk Bilforhandler Union.

- Jeg er kun vidende om ganske få reelle afskedigelser med baggrund i corona-virussen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.191