23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Ny diesel-skrotpulje væk på 14 dage

AutoBranchen Danmark opfordrer til en permanent høj skrotpræmie til også yngre dieselbiler, efter at en ny millionpulje blev opbrugt på rekordtid. Dansk Autogenbrug er kun delvis enig.

MARKEDSPOSITION En ekstra økonomisk gulerod får i stor stil danske bilejere til at fjerne og skrotte gamle dieselbiler fra veje, baghaver og oplagringspladser. Det kan Miljøstyrelsen endnu engang konstatere, efter at en ny pose puljepenge er brugt op på rekordtid - blot to uger.

En skrotpulje på 26 millioner kroner, med ekstra betaling for hver skrottet bil, blev åbnet 24. februar i år, og allerede 11. marts var pengene opbrugt.

I tal blev 9.000 gamle og forurenende dieselbiler fjernet fra de danske veje. For bilejerne betød det en øget skrotpræmie, for dieselbiler ældre end år 2006, på 5.000 kroner mod normalt 2.200 kroner.

Genvinst i begge ender

På baggrund af skrotpuljen, der hurtigt forsvandt, mener brancheforeningen AutoBranchen Danmark, at politikerne bør åbne en ny permanent pulje, fordi metoden viser sig yderst effektiv. Gitte Seeberg, adm. direktør i AutoBranchen Danmark, uddyber:

- En grøn omstilling af vores bilpark er mest effektiv, hvis der er gevinster i begge ender for forbrugerne - både når de køber bilerne, men også når forbrugerne vil af med de mest miljøskadelige køretøjer. Derfor bør en højere skrotpræmie gøres permanent, og der bør hurtigst muligt åbnes for en ny pulje, siger Gitte Seeberg.

140.000 ældre dieselbiler

Tal fra bilstatistik.dk, der samler alle tal over den danske bilpark, viser, at der nu findes mindst 140.000 dieselbiler, som er indregistreret før 2006 i Danmark.

- Der er lang vej igen for at fjerne de mest sundhedsskadelige biler fra de danske veje, og derfor har vi brug for en permanent ordning til at fjerne gamle og udtjente dieselbiler så effektivt som muligt, siger Gitte Seeberg.

Biler fra før 2011 værst

Moderne dieselbiler fra efter 1. januar 2011 er omfattet af den såkaldte Euro 5-norm og er alle fra fabrikken udstyret med diesel-partikelfilter (DPF), der reducerer antallet af sodpartikler fra motoren. Uanset type af filter mindsker et partikelfilter udledningen af sodpartikler med 95 procent, anfører AutoBranchen Danmark.

- I det store perspektiv opnår vi den største miljøgevinst ved at få fjernet dieselbiler fra før 2011. Derfor bør puljen udvides, så staten også giver en økonomisk gevinst for at få de biler væk fra vejene, siger Gitte Seeberg.

DAG: Gode ældre biler

Autogenbrugernes brancheforening, Dansk Autogenbrug, er enig i, at ekstra skrotbidrag ikke fremadrettet bare skal være en pose penge, der hurtigt er opbrugt. DAG mener samtidig, det er godt, at de ældste og miljøbelastende biler forsvinder, men at ældre biler fint kan holdes ved lige med brugte reservedele til gavn for den cirkulære økonomi og samtidig skåne miljøet.

- AutoBranchen Danmark har en interesse i at få flere nye biler på markedet og skrottet så mange gamle som muligt. Vi hos Dansk Autogenbrug mener, det er bedre, både samfundsmæssigt og hvad angår miljø og økonomi, at livstidsforlænge ældre biler med genbrugsdele. Køb og smid væk duer ikke mere. EU vil også have mere reparation. Biler fra før 2006 - og slet ikke før 2011 - er ikke dieselosere, hvis de vedligeholdes korrekt og periodesynes, siger direktør i DAG, Børge Madsen, og fortsætter:

- Skrotordningen har siden start været under al kritik, og vores medlemmer - autogenbrugerne - er til grin overfor bilejerne. Selv om Miljøstyrelsen og Miljøordning for Biler har meldt ud, at man ville skrotte de gamle papir-skrotningssattester, foregår skrotning stadig ikke digitalt i det nye register. Dermed når bilejerne dårligt at reagere på en ny dieselskrot-pulje, før det er for sent, og ophuggerne når ikke at sikre bilejerne den forhøjede betaling på grund af Post Nords udbringning.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141