UDVIDELSE Det har været en gevinst for den nordjyske producent af karrosseridele, Klokkerholm, at få Bosal-udstødninger i programmet siden september 2018, fortæller salgschef for Norden, Michael Nolsøe.
I foråret 2018 meddelte hollandske Bosal, at man splittede udstødninger og anhængertræk op og solgte anhængerdelen, Bosal ACPS, til TowerBrook Capital Partners. Tidligere var Bosal flyttet fra sit store udstødningsdomicil i Sorø, ligesom Bosal ved udgangen af 2017 lukkede sin afdeling i Aarhus. Efter opsplitningen fortalte Bosal, at man fortsatte med udstødninger fra Farverland i Glostrup med fire medarbejdere. Men i sit 2018 regnskab oplyste Bosal Danmark ApS imidlertid at ville afsluttede sine tilbageværende danske udstødningsaktiviteter med udløbet af 2018 med begrundelsen, at der ikke var tilstrækkelig dansk markedskraft. Underskuddet var her 1,2 millioner kroner og egenkapitalen nede på 4,8 millioner kroner.
I den spæde start
At der bestemt alligevel er et tilstrækkeligt dansk marked for Bosals udstødningsprogram har Klokkerholm nu bevist. Med omkring 20.000 enheder på lagrene i Nordjylland og svenske Strängnäs, til cirka 1000 forskellige bilmodeller med 3500 aktive varenumre, står Klokkerholm med et bredt program, der sælger godt ifølge Michael Nolsøe.
- Det har bestemt været en gevinst for os at gå ind på udstødningsmarkedet, og vi er kun i den spæde start. Vi er blevet godt modtaget med Bosals program. Udstødninger på eftermarkedet vokser sikkert ikke yderligere - vi valgte at byde ind på den bedste måde på det eksisterende marked med et bredt program og en god logistik, der er nøgleordene for succes, siger Michael Nolsøe.
Klokkerholm samarbejder med alle grossister og leverer næste morgen med en deadline for bestilling inden klokken 16 dagen før. Distributøren har et tilsvarende effektivt logistik-setup i Sverige samt i Norge, hvor Klokkerholm ejer 30 procent af grossisten Veng.
Udvider efter feedback
Klokkerholm får leveret varer en gang om ugen fra Bosal, og udvider løbende sit program efter feedback fra markedet og via Bosal, der også konstant udvikler sit program via indsigt i markedet som OE-leverandør til bilfabrikkerne.
Kigger efter alternativer
Michael Nolsøe ønsker ikke at oplyse omsætningens omfang i forhold til firmaets karrosseridele. Men han fortæller, at Klokkerholm kontinuerligt udvider sit program også på udstødningssiden.
- Vi kan høre og se, at der er et behov for katalysatorer og filtre i markedet. Her har Bosal et fuldt program, men vi kigger nok også efter alternativer til udskiftning på biler med en lavere værdi. Jo mere vi lærer markedet at kende, desto bedre kan vi agere, siger Michael Nolsøe.
Tilpasser sig elbil-boom
I forhold til den nye finanslov og udsigten til måske flere elbiler uden udstødning siger han:
- Klokkerholm har altid formået at tilpasse sig markedet, så det gør vi også, hvis elbilsalget tager til.
Ny Bosal-distributør har succes i markedet
Klokkerholm forstår at tilpasse sig, siden firmaet fik udstødningsprogrammet fra Bosal, der sidste år lukkede egne aktiviteter i Danmark.