OPTIMERING På årets udgave af au2messen 23.-24. oktober har Hella og Hella Gutmann samlet sig i en fælles stand for første gang. Målet i år er blandt andet at udbrede kendskabet til den nye, digitale serviceapplikation macsDIA, der gør, at værkstedet kan udføre service på en bil via en smartphone, tablet, eller bærbare computer direkte ved bilen.
- Det betyder, at mekanikeren ikke længere behøver at gå frem og tilbage til computeren for at hente yderligere information omkring det service, der skal udføres. Den enkelte mekaniker kommer til at spare betydelig tid og vil blive mere effektiv, da de informationer, han skal bruge nu, er tilgængelige direkte på hans håndholdte enhed, siger Lars Bertz Thomsen, der er direktør for salg, marketing og finans i Hella Gutmann.
Gratis tremåneders demo
På standen er der mulighed for at teste applikationen af i praksis på de håndholdte medier, som Hella Gutmann medbringer på messen, så mekanikeren selv kan prøve det af på den foretrukne digitale platform, der passer bedst til det behov, der er i hverdagen. Derudover vil værkstedet kunne få tre måneders gratis demo, så produktet kan prøves af derhjemme i ro og mag, lover Lars Bertz Thomsen.
- Produktet er umiddelbart godt egnet til de uafhængige værksteder, og uanset om du er et énmandsværksted eller har flere mekanikere, vil produktet kunne bruges og skabe mere effektivitet og kvalitet på værkstedet, lover direktøren.
Flere i gang på samme bil
Det bliver nemlig en mulighed, at flere mekanikere kan arbejde på samme bil med den samme omgang service i gang, da alle de udførte servicepunkter gemmes automatisk.
- Den enkelte mekaniker har overblik over egne opgaver, både de som er afsluttet, og de opgaver som endnu ikke er udført, forklarer Lars Bertz Thomsen.
Hella og Hella Gutmann ser frem til messen, som de anser for at være rigtig vigtig.
- Det er vores mulighed for at komme i kontakt med eksisterende såvel som nye kunder. Vi bruger altid messer til at få en god snak med vores kunder og få fortalt om både de produkter, de allerede har fra os, og nyt udstyr.
HELLA/HELLA GUTMANN, standnummer 112
Håndholdt assistent effektiv på værkstedet
De små og uafhængige værksteder kan få effektiviseret arbejdsgangen med en ny håndholdt assistent, som man kan se på Hella Gutmanns stand på au2messe 2019.