DANSK RALLY Tre berømte navne. Siger de dig noget: Jens-Ole Kristiansen, Jens Mulvad, Henrik Lundgaard.
Med mindre du er lidt oppe i årene - siger lige undskyld på forhånd til dem, der måtte føle sig ramt - eller er nørd udi rallyhistorie, er du sikkert blank her. Kristiansen? Mulvad?? Lundgaard???
Men d’herrer er tre af dansk rallys hurtigste kørere. Men det er ved at være længe siden. Og selv ivrige tilhængere af motorsport ad små veje, der kun sjældent går ligeud, er vel parate til at indse, at dansk rally er nede i en bølgedal. Eller vel rettere, har været nede i en bølgedal.
Men hvis vi lader første egentligt styrkeprøve i dansk rally 2019 være en markør for den retning, sporten kører lige nu, ser der ud til at være højere topfart over dansk rally end længe. Se nu bare sæsonens første løb, der i øvrigt blev kørt i Tyskland. Præcist som der var danske løb med tysk asfalt under dækkene den gang Jens-Ole trak håndbremsen før et U-turn.
For når man ser det danske rallyfelt 2019 er der både et pænt antal "rigtige" rallybiler, altså biler efter R5-reglementet, ligesom feltet også har S2000-biler - altså den type rallybiler, som store internationale serier køres efter.
Dertil biler af ikke helt ny dato, men så dog; Mitsubishi Lancer Evo er det lysende eksempel. Og endelig, der var et story startfelt med 80 danske mandskaber og 27 tyske til start til første løb i Autoplus Dansk Super Rally.
Måske kan en og anden efterlyse nye kørere; de hurtigste i år er fortsat folk som Kristian Poulsen og Ib Kragh. Men kræfter har samlet en ny cup bestående af Opel Adam-rallyraketter; netop den klasse er skabt til at sluse unge hænder på alcantara-rattene.
Masser af drama
Sæsonens første løb blev et skoleeksempel på, hvad der skal til for alvor at genskabe rallys popularitet. Både for kørere og publikum. Og på den måde er den positive spiral i retning fremgang i gang.
Bo Skovfoged, kommunikationsmedarbejder i Dansk Automobil Sport Union beretter:
- Der var masser af drama til de mange rallyfans, der var mødt frem for at følge Cimbern Rallye som løbet hed. Området i Mittelangel lige syd for den dansk/tyske grænse med de små snoede veje, der nærmest er designet til at være basis for udfordrende rallyprøver, gav masser at se på for publikummerne.
- Løbsledelsen havde i år udvalgt de allerbedste strækninger, så udfordringen for hele rallyfeltet var i top. Især prøve "Fraulund" er ekstremt udfordrende - 13, 2 km hvor der konstant er udfordringer i terrænet - nok den bedste rallyprøve, der kan køres i en DSR-afdeling overhovedet.
- For at sætte ekstra kolorit på det hele havde løbsledelsen valgt at slutte med en rigtig publikumsprøve - SS7 "Team Special" - i midten af Süderbrarup. 3,5 omgange midt i byen, med tre jernbaneoverskæringer på hver omgang og tæt fulgt af publikum.
- Flyvende rallybiler ser altid godt ud!
Dansk rally på spring ind i fremtiden
Efter nogle år nede i noget, man i bedste fald kan kalde en bølgedal, er dansk rally på vej fremad og på spring ind i fremtiden. Flemming Haslund tegner sportens status.