TILPASNING Når kunderne vil have lifte med anderledes og bedre egenskaber, så får de det. Sådan er filosofien hos Jema Autolifte i sjællandske Tune, der i 2019 udvider sit produktsortiment i Basic Line og ikke mindst i Euro Line for at sikre det bredest mulige sortiment, der tilfredsstiller kundernes efterspørgsel.
- Vi erfarer, at vores kunder efterspørger lifte, der har en noget højere løftekapacitet end for bare 2-3 år siden, derfor har vi, samtidig med andre opgraderinger, også hævet løftekapaciteten, fortæller adm. direktør og stifter af Jema Autolifte i 2007, Kasper Petersen.
Han tilføjer, at virksomheden bruger rigtig lang tid på at finde de bedst mulige leverandører til Jemas produkter for at sikre den bedst mulige kvalitet og efterfølgende service. Tyske TÜV Rheinland er således CE-partner på de nødvendige godkendelser.
I Jema Autoliftes 2-søjlede Basic Line serie vil der i løbet af 2019 komme to nye modeller, en manuel 2-søjlet autolift 3.5T Model nr. JA3500 samt en automatisk 2-søjlet autolift 3.5T Model nr. JA3500T, der begge er videreudviklinger af de nu snart forhenværende modeller JA3200 samt JA3200T.
Heavy duty en succes
I slutningen af 2018 udvidede Jema Autolifte sit Euro line sortiment med en 12T 4-søjlet autolift model nr. JA12000F-E, og tilhørende donkraft JA8000S-E, produceret i Europa.
- De er begge allerede blevet en stor succes, så der har bestemt været et hul i det danske marked, som vi har fundet og dækket, siger Kasper Petersen.
Den seneste tid har der desuden været efterspørgsel på, om Jema Autolifte kunne levere en Euro line udgave af service sakseliften JA3000S, der fortrinsvis benyttes af dækskifte- og klargøringsværksteder til nemt og hurtigt at løfte et køretøj - derfor vil der i sommeren 2019 komme endnu en sakselift, produceret i Europa, så kunderne kan vælge imellem de to versioner.
Euro line produkter leveres altid i Jema Autoliftes grå farve.
Nye dækmaskiner på vej
I 2019 vil leverandøren igen udvide Euro line sortimentet inden for dækmonterings- og afbalanceringsapparater samt lifte. I marts kommer nye Euro Line modeller, produceret i Europa, som et alternativ til Jemas mangeårige Basic Line serie.
DWB-10-E er et semi automatisk dækapparat med to hjælpearme til UHP og run-flat dæk. Tårn og arme bevæges og låses via luftcylindre. Den har selvcentrerende firekæbers drejebord samt dækpumpe-pistol med manometer til en maksimal hjuldiameter på 42" og bredde på 15".
Afbalanceringsmaskinen DWC-10-E har automatisk positioneringslås, laserjustering, ultralyd, ikke-kontakt breddemåler, voice synthesizer, ALU-programmer (også til motorcykler), "skjult vægt" program samt LCD-skærm.
Værksteder vil have højde på liftene
Jema Autolifte udvider sit produktsortiment med nye og videreudviklede lifte samt dækskifte og -afbalanceringsmaskiner.