23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Forhandlere skal bruge video og se sig selv som medier

Video kan gøre kontakten mellem bilhuse og kunderne mere personlig og være med til at øge tilliden til autobranchen.

TILLID En hurtig tur rundt om bilen, eller en kort videohilsen til ham eller hende, man er ved at afslutte en handel med. Måske skal der ikke så meget til at løfte troværdigheden i autobranchen. I hvert fald ikke hvis man skal tro den amerikanske iværksætter og foredragsholder Marcus Sheridan, der i sidste uge holdt oplæg på Bilbasens konference Den digitale forhandler 2018 i København. Amerikanerne har før holdt foredrag i Bilbasen-regi, men i år snurrede oplægget sig rundt om video.

- Allerede i 2019 vil omkring 80 procent af indholdet på sociale medie bestå af video eller levende grafikker. Og det er godt for tilliden og overblikket. For tænk på, hvor meget der i købsprocessen af en bil måske kan koges ned i en kort video fortalt af den sælger, som henvender sig til kunden. I stedet for lange mails frem og tilbage kan en video gøre det nærværende, fortalte Marcus Sheridan.

Ifølge flere undersøgelser er langt størstedelen af bilkøbernes beslutning truffet på forhånd. De kender udmærket den model, den motor og det udstyr, de vil have. Nu handler det alene om service. Og service gennem video er nøglen til at skille sig ud i Danmark, mener foredragsholderen

- Jeg hjælper en kunde lige nu, som har prøvet at sende små videoer med navnehilsner skrevet direkte til kunderne. Er det ultraprofessionelt lavet? Nej! Men kan det være med til knytte bånd? Ja! Har det fået kunderne til at huske netop den forretning frem for andre? Helt afgjort, sagde Marcus Sheridan med høj stemmeføring ud til de danske forhandlere og bilimportører, som lyttede med.

Mig og min tid
Marcus Sheridan gjorde på sit oplæg også en smule op med, at videoer bare skal være så korte som muligt. Sådan mener han ikke nødvendigvis, det behøver være inden for en branche med biler. Tværtimod.

- Hvis folk er på vej til at købe alt fra en bil til en iPhone, hvad gør moderne købere så? Jo, de går på YouTube eller bruger udvalgte platforme til at støvsuge medierne for information. De har rigeligt med tid at bruge på det, der virkelig optager dem. Men alt det, de ikke har brug for lige nu, det bliver de irriterede over, sagde Marcus Sheridan.

Amerikaneren kom i sit oplæg med en kort anekdote om sin datter, der gerne ville lave sin egen hjemmeside. Marcus Sheridan og datteren tog udgangspunkt i sitet wix.com, der i hans arbejde er særligt spændende:

- Wix.com er enormt simpelt, men sørger alligevel for, på en intelligent og hurtig måde, at indsamle rigtig mange informationer om netop min datter. Her bliver der spurgt rigtig meget til "hvad kunne du godt tænke dig"? "Hvad foretrækker du?" Hvis du skulle vælge, hvilken landing page skal du så have?", sagde Marcus Sheridan og forklarede:

- Gennem nogle få, simple trin opretter den en hjemmeside baseret på min datters valg alene. Den bygger et ret imponerende grundsite, som så kan udvides. Tænk, hvis man kunne gøre det lige så lidt med et bilkøb.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.125