DÆKSLID Der kan være mange penge og ressourcer ved dels at køre dæk ned til den lovpligtige mønsterdybde og så ikke mindst reparere flere dæk, der ellers normalt ville blive kasseret. Førstnævnte del har især den franske producent Michelin gjort sig til bannerfører for ved at udstille, hvor stort omfanget egentlig er: 128 millioner dæk produceres ekstra ved, at forbrugerne udskifter dem lagt før grænsen. Og den årlige totalomkostning ved unødvendige dækskifte - den beløber sig til op mod 45 mia. kr.
Og hvad så med reparationer af dæk? Rema Tip Top er en af de største udbydere på det danske marked, når det kommer til udstyr til at holde flere dæk trillende i længere tid. Som et meget konkret eksempel fremhæver Jesper Boe Jørgensen, der er adm. direktør for Rema Tip Top i Danmark de såkaldte UHP-dæk (Ultra High Performance). Det er højhastighedsdæk, der er testet til op mod 300 km/t. De er på dækket markeret med et Y.
- Indtil nu har det kun været muligt at reparere de her højhastighedsdæk, hvis det havde maksimalt 3 mm tilbage i den midterste 60 procent af slidbanen. Men på vores tyske testlaboratorier har vi fundet frem til en metode, hvor reparationer af 6 mm i slidbanens midterste 80 procent er blevet muligt, fortæller Jesper Boe Jørgensen og tilføjer:
- De nye muligheder for reparationer betyder alt i alt, at flere dæk kan repareres til gavn for kunderne og ikke mindst miljøet.
Certifikat med interesse
Der findes dog en række lande, hvor der tages forbehold for den type af reparationer. Reglerne for reparation af dæk i Danmark er underlagt reparationsstandard TI 2044, STRO Databog A131-01 og Branchevejledning for arbejde med Dæk og Fælge. Tilsammen påpeger regelsættet, at der skal tages specielle hensyn ved reparation af højhastighedsdæk og herunder den vigtige forudgående inspektion af dækket. Detailforskrifter for Motorkøretøjer 8.002.001 henviser i øvrigt til, at reparation af dæk udføres i henhold til STRO og Reparationsstandard TI2044.
- Rema Tip Top stiller derfor på de nye skadestabeller krav om, at ved reparation af UHP dæk skal udføres af en sagkyndig og uddannet reparatør, forklarer Jesper Boe Jørgensen og fortsætter:
- Det er yderst vigtigt, at reparatøren er godt klædt på og besidder de nødvendige kompetencer, før vedkommende begiver sig kast med de udvidede reparationsmuligheder for W-og Y mærkede dæk. Vi tilbyder i samarbejde med Dækbranchen Danmark og de danske autogrossister den fornødne undervisning.
Reparatør: Sådan holder vi liv i flere dæk
Bildæk er en miljøbelastning, men branchen er i fuld gang med at kigge på løsninger til at gøre noget ved det.