23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

DEBAT: Markant færre bilskader frem mod 2030

I takt med at antallet af skader på biler falder drastisk, skal der tænkes i nye konsortier for at overleve.

TILBAGEGANG At antallet af skader kommer til at falde i fremtiden, er alle bevidst om. Nu viser en forskning af ICDP, International Car Distribution Programme, som er en institution, støttet af bilproducenter og andre aktører i branchen, at den generelle forandring i teknologi og kørselsmønstre vil føre til en tilbagegang i skadede køretøjer med op til 17 procent, samt vil antallet af reparationer af trafikskadede biler gå tilbage med op til 23 procent inden 2030.

Undersøgelsen bygger på landene Tyskland, Frankrig, England og Italien. Man har den opfattelse, at den store ændring i antal skader ikke kun vil ramme karrosseriværksteder og autolakerere, men også det omliggende felt af leverandører og producenter.

Som udgangspunkt for undersøgelsen blev data fra 2016 anvendt. Fokus ved undersøgelsen blev lagt på fremtidige indregistrerede køretøjer, typer af ejere, ændring i typer af uheld, adfærd i trafikken, kørte afstande og sikkerhedssystemer i bilerne.

Computerne kommer
Specielt udviklingen indenfor sikkerhedssystemer kommer til at have en stor indflydelse. Her taler vi om nødbremse, sporskift- og sporfastholdelsesassistent, afstandssystemer, kameraer og overhælingsassistent vil i 2030 findes i op til 67 procent af bilerne på markedet. Dermed forventes at antal ulykker reduceres betydeligt. De avancerede systemer vil dog øge reparationstider og dermed omkostninger også på reservedelsområdet. Samtidigt skal der investeres i avanceret udstyr og efteruddannelse.

Også elbiler vil have en betydelig påvirkning af reparationsmarkedet. Som det har vist sig i Norge, så vil et større antal elbiler begrænse vedligeholdelsen med op til 50 procent, som kommer til at påvirke både deleproducenter, forbrugsmaterialeproducenter, værksteder og grossister.

Og hvad så?
Kalibreringskrav ved udskiftning af reservedele så som kofanger, spejl, lygte eller frontrude vil være dagligdag.

Uden det nødvendige udstyr og efteruddannelse vil et værksted ikke kunne reparere skader. ICDP mener at specielt mindre frie værksteder ikke vil kunne klare sådanne reparationer fremadrettet, dog mener vi i SKAD, at værkstederne nok skal finde ud af at sammenslutte sig i konsortier, der både investerer og sikre viden i konsortierne.

Det kræver dog en forståelse for at man alene ikke kan klar sig og derfor er nødsaget til at slutte sig sammen, for at kunne klare sig i fremtiden. Samtidigt vil den naturlige afgang af karrosseri- og lakkompetencer begrænse virkningen af den ret så store reduktion af antal skader.

En væsentlig faktor for netop Danmark er skattepolitikken, der i dag har stor indflydelse på typer af biler og det monterede sikkerhedsudstyr. Vigtigt er at man absolut ikke skal forklejne disse udfordringer, da manglende eller fejlbehæftede kalibreringer kan føre til en væsentlig øget fare for bilisten og dennes passagerer. Jo mere avanceret elektronikken bliver, jo højere krav stilles der til værkstedernes kompetencer. Også forsikringsselskaberne skal lære at indse at sparekravet kan føre til flere usikre biler. Det vil også kræve en målrettet efteruddannelse hos forsikringsselskabernes ansatte, da uvidenhed er en hæmsko for trafiksikkerheden.

Det vil også fremadrettet kræve en stærk nicheorganisation, der har den faglige indsigt i nye teknologier og kan vejlede herom.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.144