UNDERVISNING I tre år har den danske AC- og klimaproducent Nissens drevet sit Nissens Training Concept, NTC. Det skal nu udvikles på verdensplan via mere samarbejde, fortæller chef for træningen, Michael Ingvardsen. Heri indgår også planer om at skabe mesterskaber i andre lande, ligesom det netop afviklede danske Nissens DM i Klima.
- Vi udvider med mere NTC i USA, ligesom vi netop har indgået samarbejde med en kinesisk erhvervsskole. Og så har vi bygget nyt teknologicenter i Tyskland til vores tekniske træning af mekanikere i andre lande. Vi forventer os meget af konceptet og vil gerne udbrede mesterskaber som dette i Danmark, fortalte Michael Ingvardsen til Motor-magasinet under Nissens DM i Klima i Vejle.
På spørgsmålet hvorfor Nissens bruger ressourcer selv på sådan træning fremfor at lade tekniske skoler undervise, svarer træningschefen, at Nissens, som uafhængig aktør, ikke er bundet op som skolerne, men at Nissens i øvrigt gerne samarbejder med tekniske skoler.
- Vi tager gerne en del af slæbet med at uddanne mekanikere i den vigtige klima-teknologi, udelukkende for brandingens skyld af Nissens, siger Michael Ingvardsen.
Omkring 40 Nissens-undervisere fra hele verden samles i forbindelse med Automechanika-messen i Frankfurt til efteråret for at udvikle træningskonceptet inden for el- og hybridbiler samt for at vidensdele.
Nissens trænings-koncept udvider
Det danske DM i Klima er en forløber for udenlandske mesterskaber hos Nissens.