23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Leasing sætter eftermarked for bremser under pres

Udviklingstiden for producenter til eftermarkedet er kortere end nogensinde før. Også når det gælder bremsedele.

TIDEN Det handler altid om hastighed, når producenter på eftermarkedet skal være først med dele til et væld af bilmærker. Men med et stigende antal biler på en leasingkontrakt, kort som lang, er udviklingstiden for de producerende virksomheder under pres. Det mener den italienske producent af bremsedele, der på baggrund af den finansieringsudvikling skruer op for andelen af referencer og produktnumre.

Det sker som en naturlig konsekvens af, at producenter som Brembo i dag skal kunne rykke med helt ned til tre måneder fra en specifik bilmodel lanceres og til at eftermarkedet kan fodres med bremseklodser, skiver og alt det andet tilbehør, som følger med bremsesystemet.

Udbud skal udvides
Det betyder, at Brembo i dag lover at stille med 12.000 referencer på det europæiske marked og 3000 i Asien. Det er for at gardere sig mod den efterspørgsel, som er afledt af leasingkontrakter og ændrede købsmønstre hos både de europæiske og asiatiske og som skærper konkurrencen blandt alle dem, der ikke nødvendigvis er med ’behind the scenes’ på udviklingen af en ny bilmodel.

Eller som arbejde og driver et mærkeværksted for den sags skyld. Dertil udvider Brembo produktlinjerne, hvor bremseskiverne er UV-behandlede. Brembo lover, at det skal være med til at sikre, at skiver klarer sig bedre mod korrosion og ekstreme temperaturer. Dertil er det bedre for miljøet, fordi skivernes levetid forlænges, lover den italienske producent.

Komposit-skive klar
Brembo har også skudt 2018 i gang med de såkaldte Brembo co-cast-skiver, der sættes i verden for erstatte kompositskiver på eftermarkedet. Skal man tro Brembo selv, er der flere afgørende forskelle, når man sammenligner nuværende kompositløsninger med den nye Brembo co-cast.

Det første er måden, skiven fremstilles på, hvilket blandt andet ses på ændringer ved sammenbygningen af nav og skive. Brembo presser og former navet, inden det placerer på skiven, hvorefter flydende støbejern sammenføjer de to elementer ved en temperatur på 1400 grader celsius.

Brembo har også her UV-behandlet selve overfladen på disken. UV-belægningen vandbaseret og kræver ikke opløsningsmidler, hvilket gør coating-processen effektiv.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.094