23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Tilbyd kunderne en rigtig forårsrengøring

Rengøring af aircon-anlæg skal trække kunder i butikken.

TILKØB Når mekanikeren går i gang med at give friskluftsystemet med fordamper og køleflader den store omgang i forbindelse med et serviceeftersyn, skal man hele vejen rundt, men samtidig begrænse sit indkøb af produkter til den specifikke opgave. Sådan lyder det fra firmaet Belladd, der er klar med tre forskellige løsninger til forårsrengøringen.

Drejer det sig om aircondition-anlæggets indre dele, herunder fordamperelementet, tilbyder man ’barberskummet’ Skum Rens, der sprøjtes ind til fordamperen gennem afløbsstudsen og trænger, mens det vokser som almindeligt barberskum, helt ind mellem ribberne i fordamperelementet. Rensevæsken opløser fedt og snavs og løber ud gennem afløbsstudsen.

Går opgaven i stedet ud på at give kabinen en ordenlig opfrisker, så kræver det ikke meget andet end en papirsmåtte, resten tager airconditionanlægget sig selv af. Her sætter man blot produktet på måtten og lader luftsystemet køre på fuld blus og recirkulation i ca. 15 minutter, hvorefter man lufter grundigt ud.

Sidste produkt, som Belladd mener kan bidrage til en gennemgribende rensning af airconditionanlægget, er en spray, der forstøves ind i friskluftindtaget eller direkte på kølefladen.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.188