EFTERMONTERING E-Cruise DSL er det første produkt på markedet, der via bilens eksisterende kameraer aflæser og forstår vejskilte samt bruger disse data til aktivt at regulere bilens hastighed. Systemet kan eftermonteres i Toyota Yaris og opefter.
I løbet af 2018 vil Lindgaard Pedersen A/S lancere løsningen til flere bilmærker, og nye funktioner er på vej som blandt andet adaptiv fartpilot, som sikrer forsvarlig afstand til den forankørende bil.
Det er den danske virksomhed Lindgaard Pedersen A/S, der står bag udviklingen af systemet
- Vi forestiller os, at forhandlere tilbyder E-Cruise DSL som ekstraudstyr ved nysalg, eller at værksteder kan tilbyde E-Cruise DSL som eftermontering, siger Lars Kiel Jensen, der er salgs- og marketing direktør hos Lindgaard Pedersen A/S. Han oplyser, at løsningen tilbydes gennem autoriserede Toyota-værksteder, men også uafhængige værksteder kan købe og installere systemet.
Det er første gang, at dynamisk fartbegrænsning markedsføres til eftermontering. Visse nyere og dyre biler leveres med en tilsvarende teknologi eksempelvis Volvo XC90, Ford S-Max og Audi Q5, men med E-Cruise DSL bliver funktionen tilgængelig i alle bilmærker, som har et kamera med skiltegenkendelse monteret. E-Cruise DSL kan eksempelvis monteres i en Toyota Yaris, så den får samme funktion som de dyre biler med originalt udstyr.
- Vi forventer et stort marked for E-Cruise DSL, idet vi tilbyder en løsning baseret på ADAS intelligent teknologi, som hjælper bilister med at overholde hastighedsgrænser. Udover de åbenlyse fordele som at begrænse ulykker og fartbøder har undersøgelser også vist, at dynamisk regulering af køretøjets hastighed kan begrænse brændstofforbruget, fortæller Lars Kiel Jensen.
E-Cruise DSL fungerer også med fartpilot og har en sikkerhedsfunktion, der gør det muligt at afbryde fartbegrænsningen. Prisen monteret hos en forhandler er ca. 3995,00 kr.
Dansk firma udvikler fartbegrænser
Lindgaard Pedersen A/S har udviklet verdens første automatiske fartbegrænser til eftermontering