23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Konflikt mod grossist udskudt

Eventuel konflikt mod au2parts bliver tidligt efter den 11. april.

OVERENSKOMST Den lurende konflikt imod autogrossisten au2parts er nu udskudt i yderligere et par måneder.

Arbejdsretten oplyser over for Motor-magasinet - efter et såkaldt forberedende retsmøde den 8. februar - at sagen er berammet til hovedforhandling den 11. april kl. 14.30.

Motor-magasinet har skrevet om sagen flere gange, og de to parter, 3F og au2parts, havde begge forventet en afgørelse fra Arbejdsretten omkring nytår efter "hastebehandling" i retten.

I øvrigt var det au2parts, som ønskede sagen for Arbejdsretten.

- Sagen i Arbejdsretten er blot en udsættelse af sagen. Vi forventer, at konflikten træder i kraft efter Arbejdsrettens afgørelse, idet arbejdet hos au2parts naturligt er dækket af 3F Transports overenskomst, sagde Jan Villadsen, formand for Transportgruppen hos 3F, i november til Motor-magasinet.

Først i november sagde en ærgerlig CAC-direktør Thomas Jensen til Motor-magasinet, at man følte sig som offer for en intern kamp mellem to 3F afdelinger, Industri og Transport.

Fra foråret 2017

Ifølge Fagbladet 3F startede sagen i foråret 2017, hvor 3F forsøgte at få au2parts til at underskrive 3F’s lager- og transportoverenskomst. Grossisten afviste i første omgang, men efter et konfliktvarsel mødtes 3F med ledelsen for fondsejede Carl Christensen A/S (CAC), som blandt andet ejer au2parts.

Au2parts’ advokat i sagen er Jacob Sand fra Gorrissen Federspiel Advokatpartnerselskab.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078