23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Værkstedsejere har brug for rollemodeller

Flere indehavere af værksteder er indstillet på at bidrage til kampagne, der kan få flere mekaniker-lærlinge eller yngre svende ud på folkeskolerne.

INSPIRATION Egentlig kom det som en nyhed for at flere værkstedsejere, da de til DM i Skills i Herning forleden fik at vide, at der findes en landsdækkende kampagne for rollemodeller fra erhvervsuddannelserne kaldet ’Vejen til en erhvervsuddannelse’.

Kampagnen om rollemodeller

’Vejen til en erhvervsuddannelse’ er sat i verden af Erhvervsskolernes Elevorganisation med støtte fra Nordea Fonden. 


Kampagnen tilbyder grundskoler i hele landet at få besøg af unge rollemodeller fra erhvervsskolerne. På skolebesøgene fortæller de unge rollemodeller om deres egen vej til en erhvervsuddannelse, deres skolegang og om de mange muligheder, man har som faglært, både i form af gode jobs, iværksætteri og videreuddannelse. 

Foreløbigt er et par stykker med fra autobranchen, men især Dansk Bilbrancheråd vil i den kommende tid sætte fokus på mulighederne i kampagnen gennem arbejde i organisationens lokalafdelinger. 

BREAKING
{{ article.headline }}
0.078