23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Bilkoncern og lakkæde i strategisk samarbejde

Andersen Biler i strategisk samarbejde og lakeringsaftale med Lakexperten, Qars og Apromas via køb af aktier i holdingselskabet QLA Group A/S.

SYNERGI Andersen Biler har, som et naturligt led i vækststrategien, valgt at outsource autolakeringsarbejde eksklusivt til salgsselskabet Qars, der er søsterselskab til Lakexperten. Qars bliver således ansvarlig for den administrative håndtering af autolakeringsarbejde for Andersen Biler, der vil blive udført af partnere i Lakexperten. Aftalen vil blive indfaset i takt med, at Andersen Bilers gældende lakaftaler udløber.

Aktionær i QLA Group

Som et naturligt led i aftalen om lakeringssamarbejdet har Andersen Biler erhvervet aktier i QLA Group A/S, der er holdingselskab for salgs-og administrationsselskabet Qars, autolakeringskæden Lakexperten og IT virksomheden Apromas.

- I Andersen Biler vurderer vi, at den strategi QLA Group bygger på, matcher vores egen strategi. Det er vigtigt for os, at vi og vores samarbejdspartnere er troværdige og arbejder i samme retning. Vi tror på, at samarbejdet imellem QLA Group og Andersen Biler vil kunne bidrage til mere effektive og rentable forretninger, ikke mindst via øget fokus på optimering af værdikæden og en styrkelse af den tværgående processtyring og kommunikation, siger direktør i Andersen Biler, Martin Frykmann, og fortsætter:

- Lakexperten kender vi i forvejen rigtigt godt, idet vi igennem en årrække har samarbejdet med et af kædens lakcentre. Med dét image og den profil, Lakexperten har opbygget i markedet, er vi trygge ved, at de nu skal løfte vores portefølje af autolakeringsarbejde. I den forbindelse er særligt Lakexpertens store erfaringer og en målrettet strategisk fokus på optimering og effektivisering af værdikæden af stor betydning for os. I Andersen Bilers strategi indgår også fokus på skadesarbejdet, og vi er overbeviste om, at vi via samarbejdet kan realisere væsentlige synergier.

Ny skadesfase på vej

Hos QLA Group A/S er man ligeledes glad for det nye partnerskab. Herfra siger formand Lars Fournais, at selskabet byder Andersen Biler velkommen til en ny fremtid.

- Som vi ser det, er skadesbranchen på vej ind i en ny fase, og det er vores klare ønske og forventning, at QLA Group skal spille en central rolle i den udvikling. Derfor er vi naturligvis glade for at kunne byde Andersen Biler velkomne i QLA Group. Ikke kun som samarbejdspartner for vores nye salgsselskab Qars og Lakexpertens værksteder, men særligt fordi Andersen Biler også indtræder i ejerkredsen som en aktiv strategisk partner.

- Andersen Biler, og ikke mindst personkredsen omkring virksomheden, er meget spændende, og vi forventer klart, at de som aktionærer kan bidrage til at udvikle vores koncepter og forretningsområder og gøre dem endnu mere attraktive for andre kunder og interessenter, siger Lars Fournais.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.188