23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Rust-folk bliver rystet sammen

Nyetableret brancheråd for rustbeskyttere mødtes i juni for anden gang.

NETVÆRK Rustbeskyttere, bilimportører, Teknologisk Institut, FDM og Dansk Bilbrancheråd med flere, har fundet sammen og mødtes hos AutoBranchen Danmark i Taastrup. Flere ønsker også at komme med ved bordet.

Ifølge konsulent Finn Larsen fra AutoBranchen Danmark er der et behov for noget fællesskab og fælles fodslag i denne gren af autobranchen.

Således vil man udvikle forskelligt informationsmateriale, som er relevant for alle. Det skal være rettet mod alle i branchen, hvad enten de sælger rustbeskyttelse, udfører det, informerer om det eller køber det.

- Vi diskuterede blandt andet muligheden for uddannelse til sprøjteoperatører og udvikling af fælles sprøjteskemaer til branchen, fortæller Finn Larsen.

- Med brancherådet er det muligt at udvikle undervisningsforløb, der kan tilbydes på tværs af produkterne. Der er nemlig enighed om, at uddannelse er nødvendig. Det er også vigtigt, at medarbejderne, som sprøjter og færdes på værkstederne ved, hvordan miljø og arbejdsmiljø skal håndteres, fortsætter han.

Sprøjteskemaer er vejledninger til behandling af mærke og model fra de enkelte bilproducenter. Sprøjteskemaerne er vigtige, fordi bilerne bliver mere komplekse og retningslinjerne fra bilproducenterne er forskellige.

AutoBranchen Danmark har taget opgaven med at indhente oplysningerne fra bilproducenterne og stille dem til rådighed for den samlede branche.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.148|instance-web01