ENKELT Nogle nyheder er så logiske, at man undrer sig over, hvorfor nogen ikke har tænkt på det før. En af dem er den delte spændeflange, som det tyske firma HJS, lige er kommet ud med.
På adskillige katalysatorer og lydpotter sidder flangen bag udpresningen, og dermed kan den ikke skiftes, hvis den revner eller på anden vis er defekt. Det er der nu råd for, så man ikke behøver at skifte det hele, men kun kan nøjes med at skifte selve flangen.
Den gamle flange skal blot skæres af, og i stedet monteres den ny todelte i dens sted. Og viser det sig, at samlingen også er i stykker, er der også råd for det, da det også er muligt at få korte reparationsstykker.
Nye bånd
De lange bånd, som holder lydpotterne på plads, har det med at ruste over inden selve udstødningspotten tjenlig til udskiftning. Når det sker, er det ikke altid muligt at få en ny, men også det er der råd for, da det nu er muligt at købe løse bånd til de fleste bilmodeller.
Tætte forbindelser
En andet problem er samlingerne på udstødningssystemerne, som har det med at blive utætte. Det er der også råd for i form af de specielle forbindelsesrør i rustfrit stål. Fidusen består i, at røret er langt, typisk mellem 70 og 125 millimeter afhængig af diameteren på røret. Dernæst består det af et specielt inderrør, som er lavet på den måde, at der er en forskudt fals, som betyder, at samlingen bliver helt tæt. Endelig er røret stemplet med noget så usædvanligt som en angivelse af det pågældende tilspændingsmoment. Lars Mothes fra HJS forklarer hvorfor.
- Vi ved, at utætheder tit opstår fordi forbindelsesstykket er for kort, så derfor er vores forbindelsesstykker ekstra lange, og samtidig er der er et specielt falset inderrør, som sluttet helt tæt, når det er korrekt spændt sammen. Og for at vi kan sikre os, at det blive spændt korrekt sammen, har vi stemplet det korrekte tilspændingsmoment på røret, siger Lars Mothes.Flangen i to dele er lige så logisk, som den er enkel.
Problemknuser kan frelse katalysatoren
Flanger i to dele betyder, at katalysatoren kan reddes, og for at udstødningen skal blive helt tæt, skal forbindelsesrørere nu spændes til moment.