23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

FTZ: Fifleri med filtre kan blive dyrt

Der har aldrig været så mange partikelfiltre i autobranchen som nu. FTZ advarer mod at tage for let på opgaverne.

PARTIKLER Nogle værksteder har kendt dem i årevis, men stadig flere steder skal man som mekaniker forholde sig til partikelfiltre på dieselbiler, der på grund af lovgivning er blevet en kendt opgave ude blandt autofolket.

Det mærker man naturligvis også hos FTZ, landets største grossist. Men med flere partikelfiltre kommer også flere uheldige sager, hvor der fifles med diagnoseudstyr, og hvor partikelfiltrets differenstryksensor snydes til at tro, at filtret er udskiftet, selv om det blot er det samme.

Det fortalte Søren Rolskov-Paulsen, der er chef for FTZ Akademi, som løbende uddanner og holder kurser for mekanikere, på seminaret ’Emissionsteknologi til tunge køretøjer og personbiler’ i sidste uge i Taastrup.

- Jeg sidder af og til i vores support, hvor jeg blandt andet har hørt historier om mekanikere, der synes det er synd for kunderne, at deres partikelfiltre skal udskiftes ved x-antal kilometer. I stedet tager man filtret ud, banker lidt på det og sætter det i igen, fortæller Søren Rolskov-Paulsen og tilføjer:

- Herefter er diagnosetesteren blevet brugt til at nulstille og på den måde snyde sensoren til at tro, at der er tale om et nyt filter. Og det kan altså gå helt galt. Det svarer til at pille luftfiltret ud af en luftfilterkasse, ryste det, og så sætter det på igen. Det holder ikke.

Stopper ikke af sig selv
FTZ-chefens seminaroplæg blev holdt foran godt 40 fremmødte på Teknologisk Institut i Taastrup, hvor firmaet MT Filter Service og Transportens Innovationsnetværk stod for et seminar om udfordringerne og udviklingen inden for partikelfiltre og problemer med luftforurening i transportsektoren. Her var blandt andre Søren Rolskov-Paulsen budt ind til at beskrive, hvad det er for en virkelighed, autogrossisten møder i dag, når værkstedsbranchen håndterer partikelfiltrene til dieselbilerne. I det føromtalte eksempel sker der ifølge FTZ-chefen det, at mekanikeren på grund af sin blødsødenhed risikerer at skulle erstatte en hel motor.

- Konkret sker der det, at systemet ved sin efterindsprøjtning desværre risikerer at skylle cylindervæggen, at dieselolie siver ned forbi stemplerne, ryger ned i bundkaret. Så stiger olieniveauet, siger Søren Rolskov-Paulsen og fortsætter:

- Det er jo ’fantastisk’, lige indtil det punkt, hvor der er så meget olie i systemet, at det kommer ud af krumtapsudluftningen. Så går det direkte i indsugningen og turbo, og så kan mekanikeren godt begynde at kigge sig rundt efter en ny motor. Det er selvfølgelig også et slags mersalg, sagde FTZ-chefen ironisk.

En anden af hovedpointerne for Søren Rolskov-Paulsen var, at man som mekaniker bør skrive sig bag øret, at partikelfiltre ikke bare stopper til af sig selv. Det er altid en årsagssammenhæng. Ifølge Søren Rolskov-Paulsen, er det en udbredt misforståelse, at differenstryksensoren alene kan afgøre, hvornår filtersystemet skal starte sin regenerering.

- Det, jeg godt vil opfordre til, er, at man husker på, at bilen i dag indhenter meget store datamængder fra både sensorer, styreenheder og dertil software. Der foregår så meget kommunikation mellem motorstyreboksen og de forskellige komponenter i partikelfiltersystemet, at man er nødt til at være grundig, forklarede FTZ-chefen.

Han opfordrer værkstederne og mekanikerne til at sætte kunderne i system. Nogle kunder arbejder måske med salg og kører derved utrolig mange kilometer. Andre kunder bruger måske kun bilen til og fra bageren eller kortere ture på arbejde.

Selv om data i dag kan afgøre, om partikelfiltersystemer trænger til grundige serviceeftersyn eller ej, så bør mekanikeren spørge ind til, hvor langt bilen kører på et år.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141|