23948sdkhjf

Bilejere har sparet 133 millioner på syn

Danske bilejere sparer både penge og tid, når bilen skal til syn, efter der er fjernet national regulering på området. Det viser en analyse foretaget af det uafhængige konsulentbureau Incentive for Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen. Nu med kommentar fra Applus Bilsyn nederst.
- Tallene taler deres tydelige sprog. De danske bilejere har sparet både tid og penge, efter der blev åbnet for konkurrence om bilsyn. Langt de fleste bilejere oplever nu højere serviceniveau, bedre tilgængelighed og kortere ventetid ved synshallerne, når de skal have bilen synet. Bilsyn er endnu et godt eksempel på, at det gavner forbrugerne, når konkurrencen får lov at virke, siger direktør i Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen, Agnete Gersing, om den nye analyse.

Danske bilejere sparede sidste år omkring 133 millioner kroner, da de sendte deres biler til syn. Det viser en sammenligning mellem 2013 og tiden før liberaliseringen af markedet for bilsyn 1. januar 2005.

Bilejerne bruger mindre tid på at få deres bil synet, antallet af synshaller er steget betragteligt, og bilejerne udtrykker gennemgående tilfredshed med både service og kvalitet, oplyser Konkurrence- og Forbrugerstyrelsen.

Bilejernes gevinst består delvis af konkurrencens effekt på prisniveauet. Omregnet til 2013-priser er prisen på et bilsyn faldet med 12 procent sammenlignet med 2004. Prisfaldet er beregnet forsigtigt, fordi der hverken er taget højde for, at der med liberaliseringen blev lagt moms på prisen for bilsyn, eller for at mekanikere ofte får rabat, når de kører en bil til syn for forbrugerne, hedder det.

Den enkelte dansker betalte i gennemsnit 480 kroner for et syn i 2004, mens prisen i 2013 var faldet til 424 kroner, når der er taget højde for inflation.

400 synshaller

Knap halvdelen af bilejernes økonomiske gevinst kommer fra den tid, de har sparet på kortere transportafstand til synshallen.

Tidsbesparelsen skyldes blandt andet, at der i dag er omkring 400 synshaller i Danmark. Før markedet blev frit var der 117. På landsplan skal danskerne derfor i gennemsnit spejde næsten tre kilometer kortere ud i horisonten for at finde den nærmeste synshal.

Bilejerne udtrykker overvejende stor tilfredshed med mulighederne, når de skal finde en tid til bilsyn, der passer ind i familie- og arbejdslivet. Alternativt tilbyder mekanikerne ofte at køre bilen til syn for kunderne.

Analysen kan ikke direkte sammenligne kvaliteten af bilsyn i dag med kvaliteten før 2004. Det skyldes, at den nuværende kontrol med synshaller først blev indført i 2010. Her viser Trafikstyrelsens tal, at mellem 99,7 og 99,9 procent af alle syn er gennemført uden farlige fejl i perioden fra 2010 til 2013.

Analysen viser, at 92 procent af de adspurgte bilejere er tilfredse eller meget tilfredse med synshallens grundighed i forbindelse med det seneste syn af deres bil. Bilejerne giver udtryk for, at det i høj grad er både pris og forbedret adgang til et effektivt syn uden ventetid, der er afgørende for deres tilfredshed.

Applus: Vigtig kundeservice

- I vores virksomhed efterkommer vi et stort ønske blandt forbrugerne om at finde detaljeret information om syn og priser. På www.applusbilsyn.dk kan kunderne sammenligne priser på periodiske bilsyn og på under ét minut finde den billigste synshal i deres område - eller i hele landet. Bestiller man tid på nettet eller telefonen, og for eksempel kører efter et af vores morgen-/fyraftentilbud, er det muligt at spare flere hundrede kroner, lover Per V. Rasmussen, adm. direktør hos Applus Bilsyn, der håndterer 134 af landets i alt 426 synshaller, i forlængelse af den nye analyse.

Han tilføjer, at forbrugerne også kan sammenligne priser på hele synsmarkedet på bilsynspriser.dk, der dog ikke dækker alle lokale tilbud - eller bedømmer synshallernes kundeservice.

Og netop kundebetjeningen bliver et voksende konkurrenceparameter, vurderer Applus Bilsyn. Forbrugerne ønsker stadig mere information om hele produktet.

Derfor har Applus Bilsyn- som de eneste i landet - indført en kundeservicescore på deres hjemmeside, hvor besøgende kan se, hvordan andre kunder har bedømt servicen i den enkelte synshal.

- Indtil videre har mere end 37.000 bilejere bedømt vores kundeservice, som i gennemsnit får fire ud af fem stjerne landet over. Det er en høj karakter, siger Per V. Rasmussen.

- Flere og flere synshaller holder åbent om lørdagen. Det gør vi også. Lige nu er vi oppe på 25 steder, men der vil komme flere til, tilføjer han.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.094