23948sdkhjf

Se Le Mans inde fra Tom Kristensens Audi

På TV 2 Play kan man følge årets Le Mans direkte inde fra cockpittet i den nidobbelte verdensmesters racerbil.
For første gang er det i år muligt at følge Tom Kristensen og hans to medkørere konstant under hele årets Le Mans via live streaming fra bilen. Det var i hvert fald meldingen, inden bilen onsdag aften forulykkede. Den skulle nu være genopbygget til det forestående race, melder Audi.

Streamingen foregår via TV 2’s streamingtjeneste TV 2 PLAY. På den måde kan slagets gang følges direkte fra Audi-raceren via et fastmonteret kamera.

Hvis det lykkes Tom Kristensen og hans to medkørere, Lucas Di Grassi fra Brasilien og en erstatning for tilskadekomne Loïc Duval fra Frankrig, at vinde årets 24 timers løb, vil det være tiende gang, og dermed vil den berømte danske racerkører forbedre sin egen rekord.

Men i år tegner til at blive mere spændende end længe, hvor både Toyota og Porsche har potentiale til at slå de ellers uovervindelige Audier i den prestigefyldte LMP1-klasse. Interessant bliver de især, hvad Porsche får ud af at have hentet den australske racerkører Mark Webber med på temaet. Webber har tidligere kørt Formel 1.

Le Mans starter lørdag 14. juni kl. 15, og slutter 24 timer senere søndag kl. 15.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.329