23948sdkhjf

Pimp de små og tjen kassen

Nye typer ekstraudstyr til mikrobiler kan være vejen til bedre indtjening hos bilforhandlerne.
Det er almindelig kendt, at bilforhandlerne ikke tjener ret meget på de populære og storsælgende mikrobiler. DanWheels i Horsens, der sælger professionelt til værkstederne, har indledt et samarbejde med Hollandske Progress Europe om en stribe ekstraudstyr, der kan løfte bilernes udseende – og forhandlernes fortjeneste.

Programmet omfatter blandt andet dørlister med logo – sågar med indlagt lys til trillingerne Skoda Citigo, Seat Mii og VW UP. Også en dobbeltpibet krom rørhale, der let monteres på udstødningssystemet lille afgangsrør, kan kvikke op. Sidelister i carbonlook, poleret stål og alu er i programmet, ligesom også folie til at bryde de store flader og give et mere personligt præg.

Og så er der naturligvis DanWheels program i farvede alufælge, der kan matche lakering og eventuel foliering.

- Nogle bilforhandlere har været ude for, at pimpede biler med ekstraudstyr for 15.000 kroner kun stod ganske få minutter i udstillingen, inden de blev solgt. Nogle kunder til mikrobiler vil gerne vil skille sig ud fra den efterhånden store masse, siger Rolf Böll, indehaver af DanWheels. Han oplyser, at også sidelister på dørene kan give et eksklusivt udseende – monteret med ultrastærk 3M limbånd.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.125