Button: McLarens chance for podieplads er meget lille
Kevin Magnussens holdkammerat tror ikke på en podieplads til McLaren i søndagens Formel 1-grandprix.
- Vi kommer ikke til at vinde grandprixet, og vi har en meget lille chance for at komme på podiet, siger Jenson Button til Skysports.
Ved det forgangne grandprix i Kuala Lumpur sluttede Jenson Button og Kevin Magnussen som henholdsvis nummer seks og ni, men Button ser dog fordele i søndagens løb i forhold til det seneste.
- Mindre høj topfart og lavere temperaturer her vil hjælpe os en del, siger Button og tilføjer.
- Vi har god fart på langsiderne, og vi har fået nogle få nye dele på bilen, som skulle være i stand til at hjælpe os.
- Men det vigtigste er at komme tilbage på et fornuftigt niveau og kæmpe med Ferrari og Force India, fordi de slog os med 36 sekunder i Sepang, siger Button, der søndag kører sit grandprix nummer 250.
Fredag eftermiddag byder på træning i Bahrain, mens der lørdag er kvalifikation. Starten på selve grandprixet går søndag klokken 17.
/ritzau/