23948sdkhjf

Autogrossist åbner ny afdeling

Den voksende grossistkæde au2parts åbner ny afdeling med velkendte personer i Vejle/Fredericia området.
Fire lokale, branchekendte personer er med, når au2parts åbner en ny afdeling på Hjulmagervej 5 i Vejle. De fire ledende personer fra au2parts vejle er alle branchekendte og er derfor godt rustet til en travl hverdag.

Allan Petersen, 37 år, er afdelingsleder hos au2parts vejle, og Andreas Nielsen, 27 år, starter som kundeansvarlig. Begge kommer fra tilsvarende stillinger hos Mekonomen i Fredericia. Til at lede den interne ekspedition er Thomas Andersen, 47 år, og Flemming Petersen, 48 år, der begge kommer fra tilsvarende stillinger hos Mekonomen i Vejle.

Jens Due, som tidligere har været salgskonsulent hos Mekonomen i Vejle og som nu er kundeansvarlig hos au2parts horsens, vil ligeledes være tilknyttet au2parts vejle.

De fire ledende kræfter hos au2parts vejle startede den 1. august, men da de nye lokaler først bliver indrettet i løbet af august, vil de betjene deres kunder med vareture fra Horsens og Kolding.

- Det er ikke en optimal situation, men det er det bedste vi kan gøre, indtil afdelingen står færdig. Vi har fundet nogle virkelig gode lokaler, og de er i gang med at blive indrettet med reoler og et varesortiment, der passer til de biler, der kører i området. Vi har haft mange gode år hos Mekonomen, men vi fik nu mulighed for at være med til at starte en ny afdeling og sætte vores præg på den. Det glæder vi os rigtig meget til, udtaler de fire kollegaer enstemmigt ifølge en pressemeddelelse.

- Vi kender området og har fra tidligere kollegaer hørt godt om au2parts, som vil give os den support og det bagland, der skal til for at vi kan servicere vores kunder. Vi håber, at vi bliver taget godt imod, når vi skal rundt og præsentere vores nye virksomhed, udtaler Allan Petersen.

Præcist hvornår au2parts vejle slår dørene op er endnu uvist, men personale og varebiler er på plads, så au2parts vejle allerede nu kan betjene kunder i Vejle/Fredericia området.

Niels K. Skak, direktør for au2parts, er ligeledes meget tilfreds med, at au2parts nu får en grossist i Vejle/Fredericia.

- Det er vigtigt, at det er nogle dygtige og engagerede partnere, der kommer med, og som kan gøre en forskel lokalt. Vi kan nu sikre en landsdækkende distribution med vores nu 40 afdelinger i au2parts, udtaler Niels Skak.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.109