23948sdkhjf

Første bilchef på Twitter

Nu kan interesserede følge med i Opel-chef Karl-Thomas Neumanns hverdag igennem små opdateringer på det sociale medie.
Twitter har længe været et populært medie til at udtrykke holdninger om stort og småt. Karl-Thomas Neumann har som den første topchef fra en europæiske bilproducent oprettet sig på det sociale medie, og her vil han ytre sig om alt fra Opels modelprogram til mærkets økonomiske udvikling.

- Twitter er et superhurtigt og nemt medie at bruge, og jeg kan komme i kontakt med alle brugere af Twitter, der er interesserede i Opel. Jeg ser frem til at bruge formatet på 140 karakterer og til at bibringe interesserede et indblik i Opels fascinerende verden, siger Karl-Thomas Neumann i en pressemeddelse.

Tyskeren har været adm. direktør for bilproducenten siden 1. marts i år, og nu er han klar med Opel-nyheder på Twitter under brugernavnet @KT_Neumann.
Kommenter artiklen
Job i fokus
Gå til joboversigten
Udvalgte artikler

Nyhedsbreve

Send til en kollega

0.077