23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Rattet rundt med motorsporten

Annonce

DANSK METAL ER NY hovedsponsor for den danske speedway-liga. Der er skrevet en treårig aftale, som giver speedwaysporten et godt økonomisk rygstød i de næste år. Samtidig får Metals medlemmer, 135.000, adgang til samtlige løb ved visning af medlemskortet. Dansk Metal Speedwy Leaque byder i år på 56 ligaløb. Du kan se mere på

Annonce
www.speedway-leaque.com

SUPERLEAQUE FORMULA har udvidet serien i år til endnu flere lande til i alt 12 afdelinger. Der lægges ud på Silverstone den 3. - 4. april. Det er denne serie danske Kasper Andersen, Silkeborg, fodboldklubben Midtjylland, har deltaget. De søger dog nye medsponsorer for at fortsætte aktiviteterne. Indtil videre er der intet nyt.

Annonce

NÜRBURGRING HAR FÅET ny ejer. Firmaet Medieinvest, Düsselsdorf.

ET NYT KORSKRO MOTORSPORTCENTER er ved at se dagens lys efter fire år undervejs. Der mangler endnu enkelte tilladelser, men Esbjerg Kommunes Plan & Miljøudvalg, vil anbefale Esbjerg Byråd at gå videre med projektet. Der er indløbet 83 indsigelser, som alle er behandlet. Intet er overset, udtaler John Snedker, (A), formand for Plan & Miljøudvalget. Det vil i givet fald blive Nordeuropas største motorsportscenter, der vil kunne tilbyde faciliteter til et stort udvalg af motorsportens discipliner for voksne og unge. Banen ved Korskroen uden for Esbjerg, ved lufthavnen, var tidligere en meget populær bane under ledelse af den legendariske radioforhandler Jørgen Holm, 72 i dag. Det var de største jordbaneløb i landet på 1000 meter banen. Holm var også speaker ved løb rundt i landet. Ved åbningsløbet på Korskrobanen kom der 26.000 betalende tilskuere.

Annonce
Annonce
Annonce
Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.062|instance-web02