23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Innovationsevne trods krise

Bosch har hver arbejdsdag i gennemsnit 15 patentansøgninger.
Sidste år havde forskere og udviklingsfolk hos Bosch det samme høje niveau af patentansøgninger som i 2008. Antallet af førstegangsansøgninger var stabilt med over 3800. Der blev således i gennemsnit foretaget 15 patentansøgninger hos patentmyndighederne per arbejdsdag. Det betyder, at Bosch internationalt fortsat er en af de førende virksomheder inden for forskning og udvikling, oplyser selskabet.

I alt beløber antallet af patenter, patentanmeldelser og brugsmodeller ejet af Bosch-koncernen sig til cirka 82.000.

- Dette antal understreger den store innovationsevne hos Bosch – selv i vanskelige tider som nu, siger Dr. Siegfried Dais fra koncernledelsen, der blandt andet er ansvarlig for forskning og udvikling.

Bosch investerede sidste år cirka 3,8 milliarder euro i forskning og udvikling. På verdensplan er 33.000 medarbejdere beskæftiget med emner, der vil være med til at forme virksomhedens fremtid.
BREAKING
{{ article.headline }}
0.109