Her kan du administrere brugerne af din virksomhedsløsning.
Velkommen til dit abonnement på Motor-magasinet.
Velkommen til virksomhedsløsning
Din IP-adresse er registreret hos ovenstående virksomhed.
Klik videre for at oprette din profil, og få adgang til de emner og nyheder, der er mest relevante for dig.
Overskud på 30 millioner: Sådan har BMC Leasing undgået særlig fælde
Mens store prisfald på især dyrere elbiler har givet udfordringer i store dele af leasingbranchen, så har BMC Leasing styret uden om. En konservativ tilgang og en flåde domineret af små biler har været med til at løfte overskuddet til knap 30 mio. kr. fortæller medejer Jan Lorenzen.
Det Horsens-baserede BMC Leasing - der er ejet i fællesskab af Peter Hansen og Jan Lorenzen - har endnu en gang skruet markant op for både omsætningen og indtjeningen.
I det seneste regnskabsår, der sluttede 31. marts 2026, voksede omsætningen fra 153,5 mio. kr. til knap 179 mio. kr., mens resultatet efter skat steg fra 21,7 mio. kr. til 29,6 mio. kr.