23948sdkhjf
Log ind eller opret et abonnement for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.
Annonce
Annonce

Bilhus og elektronikeksperter går sammen om renovering af elbildele

En defekt onboard-charger i en Peugeot e-2008 blev begyndelsen på et nyt samarbejde mellem Bilhuset Haldrup, EVnordic og El Recycling. Med det nye selskab EV25 vil parterne tilbyde reparation og renovering af elbilers lade- og højvoltsdele og give værksteder og bilejere hurtige, billige og gode løsninger. FDM og autogenbrugere er inddraget for at skalere op.
Annonce

På værkstedet er en defekt onboard-charger (OBC) i en Peugeot e-2008 netop blevet afmonteret og er klar til reparation. Ude på lageret ligger en håndfuld færdigreparerede OBC’er til montering eller videresalg til andre værksteder.

Motor-magasinet er på besøg hos Bilhuset Haldrup i Randers, der er mærkeforhandler af Hyundai og Subaru og autoriseret værksted for Nissan, BMW og Mini. Bilhuset importerer brugtbiler og reparerer alle bilmærker. Og det var en defekt OBC i en Peugeot elbil, der bragte bilhuset i armene på folkene bag El Recycling og EVnordic i henholdsvis Randers og Ballerup.

Annonce Annonce
BREAKING
{{ article.headline }}
0.626|instance-web02