Her kan du administrere brugerne af din virksomhedsløsning.
Velkommen til dit abonnement på Motor-magasinet.
Velkommen til virksomhedsløsning
Din IP-adresse er registreret hos ovenstående virksomhed.
Klik videre for at oprette din profil, og få adgang til de emner og nyheder, der er mest relevante for dig.
Bilhus og elektronikeksperter går sammen om renovering af elbildele
En defekt onboard-charger i en Peugeot e-2008 blev begyndelsen på et nyt samarbejde mellem Bilhuset Haldrup, EVnordic og El Recycling. Med det nye selskab EV25 vil parterne tilbyde reparation og renovering af elbilers lade- og højvoltsdele og give værksteder og bilejere hurtige, billige og gode løsninger. FDM og autogenbrugere er inddraget for at skalere op.
Af Kim Lesanner
Annonce
På værkstedet er en defekt onboard-charger (OBC) i en Peugeot e-2008 netop blevet afmonteret og er klar til reparation. Ude på lageret ligger en håndfuld færdigreparerede OBC’er til montering eller videresalg til andre værksteder.
Motor-magasinet er på besøg hos Bilhuset Haldrup i Randers, der er mærkeforhandler af Hyundai og Subaru og autoriseret værksted for Nissan, BMW og Mini. Bilhuset importerer brugtbiler og reparerer alle bilmærker. Og det var en defekt OBC i en Peugeot elbil, der bragte bilhuset i armene på folkene bag El Recycling og EVnordic i henholdsvis Randers og Ballerup.