Her kan du administrere brugerne af din virksomhedsløsning.
Velkommen til virksomhedsløsning
Din IP-adresse er registreret hos ovenstående virksomhed.
Klik videre for at oprette din profil, og få adgang til de emner og nyheder, der er mest relevante for dig.
Analytiker: Van Mossel-opkøb kan starte ny konsolideringsfase
Hvis den hollandske bilkoncern Van Mossel opkøber en stor forhandlerkæde, kan det være med til at starte en ny konsolideringsbølge blandt de store forhandlere, mener brancheanalytiker René Tønder
Et muligt opkøb af en stor dansk forhandlerkæde, som den hollandske bilkoncern Van Mossel i øjeblikket forhandler om, kan skabe ringe i vandet i det danske forhandlernet.
Opkøbet kan blive startskuddet til en ny konsolideringsfase, hvor selv top-ti- og top-15-forhandlere kan blive tvunget til at øjne hinanden som potentielle partnere i fusioner eller opkøb – i forsøget på at bevare en stærk forretning.