3.000 af Teslas ansatte på giga-farbrikken i Berling kræver bedre arbejdsvilkår. Derfor har 3.000 ansatte på Teslas fabrik nær Berlin, skrevet under på et dokument, hvor de kræver flere pauser, bedre arbejdsforhold og vil have stoppet det, som de opfatter som en intimiderende taktik fra ledelsen.
Det siger den tyske fagforening for metalarbejdere,...
3.000 Tesla-ansatte i Tyskland vil have bedre arbejdsforhold: - Ingen kan fortsætte sådan indtil de skal på pension
På Teslas giga-fabrik i Berlin klager 3.000 ansatte over dårlige arbejdsforhold. De ansatte har hverken tid til drikkepauser eller toiletbesøg, og de vil samtidigt gøre op med ledelsens skræmmekampagner overfor de ansatte.

3.000 ansatte på Teslas fabrik nær Berlin klager over dårlige arbejdsforhold. Ifølge de ansatte, har de hverken tid til drikkepauser og toiletbesøg grundet lange vagter og overarbejde. Foto: Tesla
Vil du have det hele med?
Prøv 30 dage for 0 kr.
Ingen binding eller kortoplysninger påkrævet.
Prøv nu
Køb et abonnement
Udforsk vores abonnementer, og vælg den løsning, der matcher dine behov.
Vælg dit abonnement