23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Mads Rørvig: Nul-emissionszoner bliver en gamechanger i autobranchen

Registreringsafgifter, manglende konkurrence på lademarkedet, nul-emissionszoner. Mads Rørvig, adm. direktør hos Mobility Denmark, udpeger de vigtigste dagsordener i efterårets politiske landskab.

Det bliver et livligt efterår, når det gælder bilpolitik. I hvert fald hvas man skal tro adm. direktør hos Mobility Denmark (tidligere De Danske Bilimportører). Mads Rørvig var før han tiltrådte stillingen som foregangsmand for bilimportørerne en fremtrædende folketingspolitiker for Venstre.

- Det bliver en hed sæson med mange spændende emner på menuen. De fleste med elbiler i centrum, men vores branche er under hastig forandring og det vil også afspejle den politiske debat, som for alvor er skudt i gang, siger Mads Rørvig.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.183