23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Strømmen er tilbage på Tesla-fabrikken i Tyskland

Teslas fabrik nær Berlin er på vej til at kunne genoptage produktionen, efter strømmen mandag er blevet genoprettet. Fabrikken blev i sidste uge blev ramt af strømnedbrud efter et brandattentat, angiveligt udført af miljøaktivister.

Strømmen er tilbage på Teslas tyske fabrik i Grünheide nær Berlin, hvor den amerikanske elbilproducent bygger Model Y til det europæiske marked og det forventes at produktionen kan genoptages i løbet af ugen.

Det er angiveligt en gruppe miljøaktivister, der kalder sig Volcano Group, som forrige tirsdag satte brand i en elinstallation, som bl.a. forsyner Tesla-fabrikken med strøm. Branden medførte strømnedbrud som også berørte titusindvis af beboere, nærliggende hospitaler, plejehjem og et stort logistikcenter for en tysk dagligvarekæde.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.141