23948sdkhjf
Log ind eller opret for at gemme artikler
Få adgang til alt indhold på Motor-magasinet
Ingen binding eller kortoplysninger krævet
Gælder kun personlig abonnement.
Kontakt os for en virksomhedsløsning.

Coop og OK har opstillet ladestandere på 200 lokationer

Energiselskabet OK og dagligvarekæden Coop har nu nået den næste milepæl i samarbejdet om etableringen af 500 ladestandere over hele Danmark i forbindelse med Coop-butikkerne Kvickly/SuperBrugsen, 365 discount og Dagli'Brugsen.

Energiselskabet OK og dagligvarekæden Coop har et mål om etableringen af 500 ladestandere. Nu er ladestander på lokation nr. 200 er netop taget i brug og i løbet af de kommende 18 måneder skal der etableres yderligere ca. 300 ladestandere over hele landet.

- Det er en meget ambitiøs plan. Men vi synes, det er vigtigt, at det bliver lettere for bilister over hele landet at kunne lade deres elbil - og ikke kun i de store byer. Derfor investerer vi massivt i at skabe et ledende ladenetværk i Danmark, siger CEO Michael Løve, OK.

BREAKING
{{ article.headline }}
0.109