Nye SUV-udfordrere til 300.000 kr - og Kia presser priserne ned
Nye modeller og store leasingpris-nedsættelser er overskrifterne for den sidste uge på det danske elbilmarked
Sidste uge bød på offentliggørelse af priser på tre nye modeller:
- Cupra Raval => starter fra 189.900 kr
- Changan Deepal S05 => starter fra 264.990 kr
- Mazda CX-6e => starter fra 329.990 kr
De to sidstnævnte kommer ind i dynamitfelterne med mellem og store SUV'er til omkring 300.000 kr. Det bliver spændende at se om de kan skille sig nok ud til at få godt gang i salget.
Cupra Raval er en direkte konkurrent til Renault 5, Nissan Micra, Firefly, Hyundai Inster mfl. Indstigningsversionen, som først starter produktion i september måned, kommer med et 37 kWh stort batteri med en WLTP-rækkevidde på 310 km. Det matcher faktisk Renualt 5s rækkevide i deres mindste variant.
Den billigste variant af Raval har dog meget sparsomt udstyr som det ser ud nu, og der er et stort spring op til næste variant - Dynamic - som koster 234.990 kr.
Det skal også nævnes at Skoda nu har fået de nyeste versioner af Elroq og Enyaq klar. Der er mange ændringer både til specifikationer og udstyrsniveauer. Enkelte små prisjusteringer er det også blevet til.
På Privatleasing-siden er det Kia med EV6 og EV9, der stjæler opmærksomheden. Her er der nemlig sket markante nedjusteringer i de månedlige ydelser.
For EV6 betyder det besparelser på mellem 10.800-36.000 kr over 36 måneder.
For EV9 betyder det besparelser på mellem 43.200-54.000 kr over 36 måneder.