Lakfirmaet PPG Scandinavia havde taget nordiske forhandlere, teknikere og kunder med til 4-timersløb på Nürburgring syd for Düsseldorf.
FAGLIG EVENT
Allerede i bussen fra lufthavnen i Düsseldorf (efter den obligate forgæves venten på fejlsendt bagage) var der gang i diskussioner om PPGs 8714 klarlaks herligheder blandt en gruppe af de godt 35 deltagere i PPGs tredages forhandler,- tekniker- og kundetur til Nürburgring.
Udvekslingen af rejseminder, og dermed forventninger til denne tur, er også på banen, og historien om en kollega, der træt af strabadserne faldt i søvn fuldt påklædt oven på hotellets på hovedpuden anbragte velkomstchokolade.
Hotellet, hvor lignende hændelser måske kunne udspille sig, var bygget på fundamentet af en tidligere hovedtribune til Nürburgring og var præget af de motorsportsstjerner og vandbærere, som havde boet der.
I Cockpit Bar var hver lille plads på tapetet dekoreret med autografer fra alle de store og mindre.
Lodtrækningen
Det første highlight indtraf, da der blandt deltagerne skulle trækkes lod om en af fem billetter til en 25 kilometer lang omgang på banen. Salgskonsulent Per Rasmussen, AP Farver, var den overstadige danske vinder. Iført kropsnært læderudstyr var han første mand i en to-personers Porsche, som tangerede banerekorden (næsten) på ni minutter.
Da hele gruppen lørdag formiddag blev introduceret til banen i en ligeledes hastighedstangerende 18 tons Mercedes bus fortalte Per Rasmussen, at han kun kunne genkende ganske få lokaltioner på banen fra det hastige gennemløb dagen før.
Museum
I tilknytning til Nürburgring har et konsortium forsøgt sig med et helårs oplevelsescentrum med tilhørende partyby. På forsiden af Motor-magasinet nummer 17 kan man ane Europas hurtigste rutsjebane i baggrunden, men i dag er der kun museumsdelen som er aktiv tilbage.
Øvrige bygninger står gabende tomme tilbage, men museet, RingWerk, er en oplevelse værdig.